Elérhetetlen szerény jólét!
Balkáni csömör a politikától
A Nyugat-Balkán két központi fekvésű országában, Szerbiában és Horvátországban egyre szélesebb tömegek csömörlenek meg a politikától, aminek fő oka a lakosság ma is meglehetősen szerény életszínvonala és a parlamenti képviselők "édes élete" között tátongó szakadék.
2008.04.22 10:13MTIMint a német hírügynökség balkáni tudósítója rámutatott: míg a szerb és a horvát lakosság tömegei számára egyelőre a szerény jólét is elérhetetlen, addig a politikusok busás fizetéseket, kiemelten magas nyugdíjakat és számos, a hétköznapi életet megkönnyítő kedvezményt csikartak ki maguknak. Ráadásul - hangzik a további szemrehányás - olyan nagyvonalúan élnek a szabadság- és ünnepnapok nyújtotta lehetőségekkel, hogy ezáltal törvények tucatjai rekednek meg a parlamentben. "A politikusok elszigetelt réteget alkotnak Horvátországban - állítja Ana Knezevic, a független szakszervezetek elnöke. - Igazából semmilyen érintkezési pontjuk nincsen az egyszerű emberekkel és azok problémáival."
A honatyák 15 ezer kunáért nyaralnak - írta címoldalán nemrég a zágrábi 24sata napilap. Ezzel szemben Horvátországban az átlagbér havi 4500 kuna, ami 640 eurónak felel meg. Az újság arra is rámutatott, hogy a parlamenti képviselők a legutóbbi ülésszak 75 munkanapjából valójában csak 15 napon dolgoztak ténylegesen. Ennek is a következménye, hogy az ország EU-csatlakozásának előkészítéséhez szükséges és tervbe vett 27 törvény közül az idei év első negyedében csupán kilencet sikerült elfogadnia a Háznak.
Jóllehet a kormányzó Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) nevű párt teljes erőbedobást ígért a parlamenti munkában, a honatyák teljesítménye "csak fiaskónak minősíthető" - bírálta a politikai elitet a 24sata. A szomszédos Szerbiában eközben a "nép képviselőinek" önkiszolgáló mentalitását ostorozza a sajtó. A belgrádi Press című lap a múlt héten arról számolt be, hogy Zvonko Mihajlovic honatya az utóbbi 13 hónap alatt átszámítva 36 ezer 250 eurós jövedelmet élvezett, amiben nincsenek benne a költségtérítés és vidéki napidíj címén járó pénzek.
A fenti összeg így is több mint 100 havi átlagfizetésnek felel meg. Az ügy pikantériája, hogy az illető az ellenzéki radikális párt (SRS) képviselője - azé a párté, amely (papíron) a legszegényebb rétegek érdekeit kívánja védelmezni. A múlt hónapban feloszlatott szerb parlament más képviselői a tavalyi évben 190 napra számoltattak el maguknak "üléspénzt", noha csak 109 napon jelentek meg a Házban. Már két évvel ezelőtt kirobbant Belgrádban egy politikai botrány a honatyák "fantomutazásai" miatt.
Dragoslav Markovic képviselő, aki szintén a radikális párt tagja, 11 hónap alatt 188 ezer kilométerről nyújtott be elszámolást: állítása szerint ennyi utat tett meg szolgálati ügyben a saját autójával. Pártbéli kollégája, Nemanja Sarovic nem kevesebb, mint 1,5 millió dinár (18 ezer euró) útiköltség-térítést vett föl "parlamenti bejárás" címén - noha gyakorlatilag a belgrádi parlament épülete mellett lakik A két ország szakértőinek egybehangzó véleménye szerint a honatyák rossz renoméja csak fokozza a politikától érzett amúgy is erőteljes csömört.
Nem utolsósorban erre vezethető vissza a meglehetősen szerény részvételi arány a legutóbbi választásokon is. A zágrábi Vecernji List a minap közölt cikket a parlamenti kantin verhetetlenül alacsony árairól - egy csésze feketekávé például átszámítva 36 eurócentbe kerül. A tisztelt Ház előtti Szent Márk téren tett rövid séta pedig minden érdeklődőt villámgyorsan meggyőz arról, hogy a nép képviselői csakugyan nem élnek rosszul: ott sorakoznak a honatyák autói - a legújabb és legdrágább modellek, mégpedig tucatjával.