Elszigeteltségben a zsidó állam
Jó tanács Izraelnek: "Üljenek vissza ahhoz az átkozott tárgyalóasztalhoz!"
Az amerikai védelmi miniszter arra buzdította Izraelt, hogy tegyen diplomáciai lépéseket a közel-keleti térségben növekvő elszigeteltségének oldására.
2011.12.03 09:11MTILeon Panetta az Egyesült Államok legrégebbi és egyben egyik legbefolyásosabb kutatóintézetében, a washingtoni székhelyű Brookings Intézetben péntek este tartott előadásában rámutatott, hogy az elmúlt évben növekedett Izrael elszigeteltsége térségbeli partnereihez képest, és a közel-keleti békefolyamat vakvágányra került.
Bár megérti Izrael aggodalmait a Közel-Kelet mélyreható változása nyomán, Panetta leszögezte, hogy az arab tavasz új lehetőséget nyújthat Izraelnek egy biztosabb pozíció kiépítésére. Kulcsfontosságúnak nevezte, hogy Izrael állítsa helyre a jó kapcsolatokat az olyan országokkal, mint Egyiptom, Törökország és Jordánia, amelyek ugyancsak a régió stabilitásának fenntartásában érdekeltek.
Panetta szerint Izraelnek és Törökországnak közös érdeke, hogy kibéküljenek. Kijelentette, hogy ezt az üzenetet közvetíti a török vezetőknek is két hét múlva esedékes ankarai látogatásán. Egyiptommal kapcsolatban sürgette Izraelt, hogy aggodalmait ossza meg az új kairói vezetéssel, és inkább a fokozott párbeszédet, illetve együttműködést válassza, mintsem a távolodást. Arra is ösztökélte az izraeli vezetőket, hogy tegyenek többet a palesztinokkal való tárgyalások újraindításáért és a béke megkötéséért.
"Üljenek vissza ahhoz az átkozott tárgyalóasztalhoz!" - a tőle megszokott szókimondó stílusban így fogalmazott előadása után Panetta arra az újságírói kérdésre válaszolva, hogy Izraelnek konkrétan mit kellene tennie az izraeli-palesztin konfliktus békés rendezésének érdekében.
A Pentagon vezetője hangsúlyozta azt is, hogy az Egyesült Államok egy tapodtat sem hátrál, ha Izrael biztonságának kérdéséről van szó. Azt ígérte, megakadályozza, hogy Irán atomfegyverre tegyen szert. Ugyanakkor megismételte, hogy Washington a diplomácia és a szankciók együttes alkalmazását tartja a legmegfelelőbb eszköznek Irán féken tartására, egy esetleges katonai művelet csak az utolsó lépés lehet.
"Nem létezik nagyobb veszély a Közel-Kelet biztonságára és boldogulására nézve, mint egy atomfegyverekkel rendelkező Irán" - fejtegette Panetta, hozzátéve, hogy egy katonai csapás legfeljebb egy-két évre vetné vissza az iráni atomprogramot, ugyanakkor azzal a kockázattal járna, hogy növekedne Irán térségbeli támogatottsága, nem is beszélve a gazdasági következményekről.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06