Boldoghy Olivér megoldotta

Bekérették a szlovák nagykövetet: alakul a szomszédolós balhé?

Bekérette a budapesti szlovák nagykövetet Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára kedden amiatt, hogy Boldoghy Olivér révkomáromi színművész a magyar állampolgárság felvétele miatt elveszítette szlovák állampolgárságát.

2011.11.22 18:08MTI

A bejelentést a magyar kormány elfogadhatatlannak tartja, Budapest minden támogatást megad a révkomáromi férfinak. A Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége a szlovákiai magyar kisebbség megfélemlítéseként értékeli a pozsonyi rendelkezést.

Boldoghy Olivér a kettős állampolgárság szlovákiai engedélyezését szeretné elérni.

A magyar kormány elfogadhatatlannak tartja a szlovák belügyminisztérium azon bejelentését, amely szerint Boldoghy Olivér révkomáromi színművész a magyar állampolgárság felvétele miatt elveszítette szlovák állampolgárságát - közölte Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára a budapesti szlovák nagykövettel.

Az államtitkár az ügy miatt bekéretett Peter Weiss szlovák nagykövettel folytatott megbeszélésen kiemelte: Budapest az eljárást az Európai Unió alapértékeivel ellentétesnek tartja, és a leghatározottabban visszautasítja a szlovákiai magyarság megfélemlítését.

Németh Zsolt azt is közölte a szlovák diplomatával: "Magyarország érvényesíti alkotmányos kötelezettségét a határon túli magyarok iránt".

Az államtitkár kifejtette, Magyarország minden rendelkezésére álló belső, kétoldalú és nemzetközi jogi lépést támogatni kíván annak érdekében: a jogfosztott személy visszakaphassa jogát arra, hogy szülőföldjén boldogulhasson, továbbá hogy a diszkriminatív jogszabályt ne érvényesítsék és a demokratikus jogelveknek megfelelően módosítsák.

Németh Zsolt a nagykövetnek reményét fejezte ki: az állampolgársági ügy nem válik a megkezdődött szlovák választási kampány témájává, és "a biztatóan alakuló kétoldalú kapcsolatainkat mindez nem veti vissza".

A szlovák belügyminisztérium megvonta Boldoghy Olivér révkomáromi vállalkozótól szlovák állampolgárságát, miután nyáron felvette a magyar állampolgárságot. Az Egy jobb Komáromért polgári társulás aktivistája a Bumm.sk hírportálon korábban közölte: megkapta a pozsonyi belügyminisztérium levelét, amelyben tájékoztatták, hogy törölték a szlovák állampolgárok jegyzékéből, és ezzel bejelentett lakhely nélküli személlyé vált.

A külügyi közlemény arra nem tért ki, hogy a szlovák nagykövet hogyan fogadta az ügyben kifejtett magyar tiltakozást.

Martonyi János külügyminiszter a Duna Televízió Híradójában azt mondta: a magyar kormány minden támogatást megad Boldoghy Olivérnek, de további lépésekről csak akkor lehet szó, ha a szlovák alkotmánybíróság dönt az állampolgársági törvényről. A külügyi tárca vezetője reményét fejezte ki, hogy nem a márciusi, előre hozott szlovák parlamenti választás miatt vonták meg a révkomáromi férfi állampolgárságát. Úgy fogalmazott: nagyon bízik abban, hogy nem "tudatos politikai provokációról" van szó.

A Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége a szlovákiai magyar kisebbség megfélemlítéseként és az uniót sértő rendelkezésként értékeli, hogy a szlováki belügyminiszter megvonta egy révkomáromi vállalkozótól a szlovák állampolgárságot, miután felvette a magyart.

A szervezet az alelnöke, Szabó Endre által jegyzett közleményében kiemeli: tiltakoznak a "gyűlöletkeltés és megfélemlítés ellen", amelyet a szlovák hatóságok "a szülőföldjükön élő magyarok ellen, tudatosan, politikai nyereségvágyból gerjesztenek".

Boldoghy Olivér a szlovák állampolgársági "ellentörvény" eltörlését és a kettős állampolgárság szlovákiai engedélyezését szeretné elérni. "Kezdeményezésem célja, hogy a szlovák kormány - mindegy, hogy melyik, s milyen összetételű - szüntesse meg ezt az értelmetlen és lényegében megvalósíthatatlan állampolgársági törvényt. Ugyanakkor szeretném elérni, hogy Szlovákia minden állampolgára szabadon vehesse fel más országok állampolgárságát is" - nyilatkozta révkomáromi vállalkozó.

Szlovákia a határon túli magyarok könnyített honosításáról tavaly hozott budapesti döntésre válaszul úgy módosította állampolgársági törvényét, hogy elveszíti az eredetit, aki felveszi egy más ország állampolgárságát.

A szlovák alkotmánybíróság szeptember második felében fogadta el megtárgyalásra a tavaly módosított és új formájában sokat bírált szlovák állampolgársági törvényről szóló beadványt, amelyet a Híd magyar-szlovák párt terjesztett a testület elé 44 koalíciós képviselő aláírásával. A beadvány aláírói azt is kérték, hogy az alkotmánybíróság soron kívül foglalkozzon a témával.

A legfelsőbb bírói testület eddig nem reagált a beadványra. "A Magyar Koalíció Pártja (MKP) minden támogatást és segítséget megad Boldoghy Olivérnak, amire az esetleges bírósági eljárás során szüksége lenne" - erősítette meg Berényi József pártelnök.

A hozzáférhető adatok szerint négy olyan szlovákiai magyar állampolgár van, aki nyíltan bejelentette, hogy felvette a magyar állampolgárságot is, de a hatályos alkotmány szellemében nem kíván megválni, eredeti szlovák állampolgárságától sem.

Ha egy szlovák állampolgártól a magyar állampolgárság felvétele miatt megvonják eredeti állampolgárságát, akkor elveszíti állandó lakhelyét, jogi státusza nagyjából egy Szlovákiában tartózkodó európai uniós turista jogállásának felel meg - nyilatkozta Lancz Attila.

Rámutatott: a helyzetet legegyszerűbben azzal lehet orvosolni, hogy az illető - immár külföldi állampolgárként - az európai uniós szabályoknak megfelelően bejegyezteti állandó lakhelyét. EU-állampolgárként nem kell tartózkodási engedélyt kérni.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.