A biztonság az ASEAN-megbeszélések fő témája

Háború vagy béke lesz dél-kínai-tengeri térségben?

A stratégiai szempontból létfontosságú dél-kínai-tengeri térség biztonságának és stabilitásának fontosságát hangsúlyozta pénteken az indonéziai elnök a Délkelet-Ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN) csúcstalálkozóján, amelyen Kína is részt vesz.

2011.11.18 14:39MTI

Susilo Bambang Yudhoyono az értekezletet megnyitva reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a régió államainak közös érdeke a stabilitás megőrzése.
   
A találkozón Peking is leszögezte, hogy baráti viszonyt szeretne ápolni a térség államaival, ugyanakkor annak a véleményének is hangot adott, hogy "külső erőknek" nincs joguk beleavatkozni a Dél-kínai-tenger körüli területi vita rendezésébe. Ezenkívül 10 milliárd dolláros kölcsönt helyezett kilátásba a délkelet-ázsiai országok számára.
   
A szintén Bali szigetén tartózkodó Barack Obama amerikai elnök pénteken kétoldalú megbeszéléseket folytatott India, a Fülöp-szigetek, Malajzia és Indonézia vezetőjével, egyebek között a Kínával súrlódás tárgyát képező dél-kínai-tengeri biztonság kérdéséről, majd részt vett az USA-ASEAN-csúcsértekezleten.
   
Az ASEAN Japánnal is megbeszélést folytatott, amelynek során Tokió segítséget ajánlott a délkelet-ázsiai országoknak egy 25 milliárd dollár összértékű infrastruktúra fejlesztési projektekhez, emellett pedig egy multilaterális fórum összehívását kezdeményezte, amelyen megvitatnák a közös ázsiai tengeri együttműködést.
    
Bali szigetén szombaton tartják meg a Kelet-Ázsia Csúcsot (EAS), amelyen az ASEAN-tagországokon kívül részt vesz Ausztrália, Kína, India, Japán, Dél-Korea és Új-Zéland, illetve most első ízben az Egyesült Államok és Oroszország is. A találkozó homlokterében a Dél-kínai-tengert érintő biztonsági kérdések állnak.
   
Ban Ki Mun pénteken arra kérte az egyre gazdagabb és befolyásosabb ázsiai országokat, hogy vegyék ki részüket a szegénység elleni küzdelemből. "Ázsia egyre inkább hatalomra és befolyásra tesz szert, és közben a szegénység enyhítésére tett erőfeszítések terén még nem vállalt részt a felelősségből" - hangsúlyozta az ENSZ-főtitkár az ASEAN-csúcs helyszínén megjelent üzletemberek előtt.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.