Háborús bűncselekményekkel vádolják

Megkezdődött az egyik koszovói fejes pere

Tagadta bűnösségét pénteken kezdődött pristinai perében a háborús bűncselekmények elkövetésével vádolt Fatmir Limaj, a Hashim Thaci koszovói miniszterelnök vezette Koszovói Demokrata Párt (PDK) második számú vezetője.

2011.11.11 14:53MTI

Fatmir Limaj mellett, aki az egykori Koszovói Felszabadítási Hadsereg (UCK) egyik ismert parancsnoka volt, az UCK további kilenc volt tagja is tagadta a perben ellene felhozott vádakat.
   
A vád képviselője Maurizio Salustro, az EU koszovói igazságügyi és rendőri missziójának (EULEX) ügyésze.
   
Limaj a vádiratban megjelölt időben az UCK kumanovói egységeinek volt a parancsnoka. Limajt és kilenc társát azzal vádolják, hogy elrabolt polgári személyeket és az akkori Jugoszlávia hadseregéhez tartozó, fogságba esett katonákat gyilkolt meg.
   
A délszláv háborús bűncselekményeket vizsgáló hágai Nemzetközi Törvényszék egyszer már vádat emelt Limaj ellen, de bizonyítékok hiányában felmentették a vád alól.
   
Várható, hogy a per folytatásában a vádlottak védői kérni fogják a per jövő év elejére halasztását, arra hivatkozva, hogy nincs orvosszakértői jelentés annak az Agim Zogajnak a haláláról, akit - jóllehet a mostani per védett tanúja volt - a közelmúltban holtan találtak a németországi Duisburgban. A német rendőrség állítása szerint Zogaj öngyilkos lett.
   
Salustro csütörtökön, a perrel kapcsolatosan kihallgatta Hashim Thaci koszovói miniszterelnököt is. Pristinai lapértesülés szerint az EULEX ügyésze arra volt mindenekelőtt kíváncsi, hogy Limaj milyen szerepet töltött be a koszovói háború idején és mi volt a szerepe az UCK vezérkarában.
   
Limaj 2008 januárja és 2011 februárja között közlekedési miniszter is volt, de korrupció vádja miatt távozott a posztról.
   
A Koszovó és Szerbia közötti háborúban több mint tízezer civilt öltek meg, túlnyomórészt albán nemzetiségű koszovóiakat. További nyolcszázezer ember otthona elhagyására kényszerült a volt szerbiai tartományban. A háború lezárását a NATO kényszerítette ki Szerbiára mért légi csapásaival, majd Koszovó az ENSZ felügyelete alá került.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.