Nem kell nekik?
Menesztették a szlovák parlament elnökét
Menesztették csütörtökön este a szlovák törvényhozás elnökét, Richard Sulíkot, kinek pártja, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) a négypárti kormánykoalícióban egyedüliként ellenezte az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) kapacitásbővítését, ami kedden a kormány bukásához vezetett.
2011.10.13 19:00MTIA koalíció három pártjának javaslatára új házelnöknek Pavol Hrusovskyt, a parlament eddigi kereszténydemokrata (KDH) alelnökét választották meg a képviselők. A 150 tagú törvényhozásban a szavazáskor jelen lévő 122 képviselő közül 111-en támogatták Hrusovsky megválasztását, hárman ellene szavaztak, nyolcan pedig tartózkodtak.
Hrusovsky nem újonc ebben a tisztségben, korábban már irányította a parlamentet. Ezt megelőzően az eddig házelnök távozása mellett 115 képviselő tette le voksát, 25 ellene szavazott, míg ketten tartózkodtak.
Sulíkot Iveta Radicová miniszterelnök már a kormány keddi bukása után felszólította, hogy a történtek után mondjon le házelnöki tisztségéről, mert már nem élvezi a koalíció bizalmát.
A liberális házelnök csütörtökön kijelentette: nem fog semmiféle obstrukcióhoz folyamodni, ha a törvényhozás többsége szavazni akar leváltásáról. Önként azonban nem hajlandó lemondani, mert nem érzi úgy, hogy hibát követett volna el. A titkos szavazáson Sulík leváltását és Hrusovsky megválasztását a három koalíciós párt képviselőin kívül az ellenzéki Irány-Szociáldemokrácia (Smer) honatyái is támogatták. Radicová a kormány liberális minisztereit is távozásra szólította fel. Miután azok önként nem akarnak távozni, várható, hogy a miniszterelnök személyesen fogja javasolni menesztésüket az államfőnek. A három minisztériumot nem hivatalos hírek szerint a hármas koalíció pártjainak egy-egy minisztere, csúcsembere veszi át.
A kulturális tárca valószínűleg Rudolf Chmelhez, a kormány emberi jogi és kisebbségügyi alelnökéhez kerül. Chmel a Bugár Béla vezette Híd alelnöke is.
A személycserék előtt a szlovák parlament jóváhagyta a kormány javaslatát a választási időszak lerövidítésére, ami megnyitotta az utat a 2012. március 10-re tervezett előre hozott parlamenti választás előtt.
A parlament ugyancsak megszavazta az euróövezeti pénzügyi mentőcsomagként emlegetett EFSF bővítését, illetve az ehhez szükséges belső jogszabályok módosítását. Szlovákia ezzel, második nekifutásra, a 17 tagú euróövezetben utolsóként elfogadta az EFSF bővítését.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06