Élénken tiltakozott a Vajdaság és az anyaország
Egeresi szerint még módosíthatják a szerb kárpótlási törvényt
A vajdasági parlament elnöke úgy látja, még van rá remény, hogy módosítják a szerbiai kárpótlási törvényt, amelynek elfogadása miatt élénken tiltakoztak a vajdasági magyar politikai vezetők és a magyar kormány.
2011.10.12 19:25MTIEgeresi Sándor erről szerdán Budapesten beszélt, a nyugat-balkáni országok parlamenti elnökeinek konferenciáján, amelyen megfigyelőként vett részt.
Még vannak lehetőségek, a szerb alkotmánybírósághoz lehet fordulni, "még mindig látok rá esélyt, hogy módosítják, esetleg visszavonják" a vitatott törvényt - mondta a vajdasági parlament elnöke, miután tárgyalt Kövér Lászlóval, az Országgyűlés elnökével.
Egeresi Sándor emlékeztetett, hogy a vajdasági parlament 2003-ban egyhangúlag fogadott el határozatot a kollektív bűnösség eltörléséről. A szerbiai kárpótlási törvény figyelmen kívül hagyja ezt, "gyakorlatilag kollektív bűnössé nyilvánítja" a vajdasági magyar közösséget - mondta.
A szerb parlamentben nemrég elfogadott kárpótlási törvény kimondja, hogy nem tarthatnak igényt kárpótlásra azok, akik tagjai voltak a Szerbiát a II. világháborúban megszálló erőknek, valamint az ő leszármazottaik sem. A törvény elfogadása után bekérették a Külügyminisztériumba a budapesti szerb nagykövetet. A legerősebb vajdasági magyar párt, a Vajdasági Magyar Szövetség jelezte, alkotmánybírósághoz fordul az ügyben.
Németh Zsolt külügyi államtitkár kedden kijelentette: ha Belgrád nem módosítja a törvényt, Magyarország vétót emelhet decemberben Brüsszelben, amikor a tagállami kormányokat képviselő Tanács dönt arról, Szerbia megkapja-e a hivatalos EU-tagjelölti státust. E státus megszerzése Belgrád egyik legfontosabb külpolitikai célja.
Egeresi Sándor megjegyezte: nyitva kell hagyni a magyar-szerb államközi párbeszéd lehetőségét. "Magyarország nyitott a párbeszédre, bízom benne, hogy szerb oldalról is meglesz ez a készség" - mondta a vajdasági magyar parlament elnöke a konferencián.
A tanácskozásnak két fő témája volt, a nyugat-balkáni országok EU-integrációjának kilátásai és a térségi együttműködés biztonsági vonatkozásai.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06