Stratégiai partnerség a franciákkal
Gyurcsány és Sarkozy május 22-én írják alá a megállapodást
A kétoldalú stratégiai partnerségről megállapodást ír alá május 22-én Párizsban Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Nicolas Sarkozy francia elnök - jelentette be hétfőn a francia fővárosban a két ország külügyminisztere közös sajtótájékoztatóján.
2008.04.15 06:42MTIGöncz Kinga külügyminiszter az Európai Unió második félévi francia elnökségének, és ezen belül is a két ország stratégiai partnerségének keretében Bernard Kouchner francia külügyminiszter meghívására tartózkodik egynapos hivatalos látogatáson Párizsban.
A külügyminiszterek munkaebédjén elsősorban a 2008. július 1-től esedékes francia, illetve a 2011-es magyar EU-elnökség prioritásai kerültek szóba. A megbeszélést követő sajtótájékoztatón Bernard Kouchner elmondta: magyar kollegájával megállapodott abban, hogy Magyarország és Franciaország a jövő héttől közös munkacsoportot állít fel a francia EU-elnökség prioritásainak: az energiapolitika, a bevándorlás, a védelmi politika és a közös agrárpolitika kérdéseinek megvitatására. "Franciaországnak nagyon ambiciózus tervei vannak a következő félévre" - hangsúlyozta Göncz Kinga.
Magyarország számára kiemelkedően fontos témaként jelölte meg az agrárpolitikát, a klímaváltozás megelőzését és az energetikai kérdéseket érintő problémákat. A migrációs kérdéseket illetően a magyar diplomácia vezetője hangsúlyozta, hogy a déli, mediterrán országokkal folytatott kapcsolatok mellett Budapest különös hangsúlyt kíván fektetni az EU keleti szomszédságpolitikájára.
"Magyarországi olyan baráti ország, amellyel stratégiai partnerséget szeretnénk" - fogalmazott Kouchner. Nicolas Sarkozy tavaly szeptemberi budapesti látogatása során elvi megállapodás született a két ország közti stratégiai partnerségről. Erről megállapodást ír alá május 22-én a francia elnök és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Párizsban - jelentette be a két külügyminiszter.
A diplomáciai vezetők megbeszélésen szóba került a Nyugat-Balkán stabilitása és az afganisztáni helyzet is, melyekről szintén szakértői szinten kívánja a két ország folytatni a megbeszéléseket. Újságírói kérdésre Kouchner elmondta: a bukaresti NATO-csúcson Magyarország és Franciaország nem mindenben értett egyet Ukrajna és Grúzia csatlakozását illetően. Franciaország nem utasította vissza a két ország jelöltségét.
Egyetért azzal, hogy a jelöltségnek kell a perspektívának lenni, viszont tompítani kívánta az erre irányuló türelmetlenséget Bukarestben. Az orosz álláspontot is figyelembe kell venni, ezért nem érdemes a folyamatot felgyorsítani - tette hozzá a francia miniszter. Göncz Kinga arra emlékeztetett, hogy Magyarország támogatta Ukrajna és Grúzia NATO-tagságát. A felmerülő fenntartások miatt mindennél fontosabbnak tartotta, hogy legyen egy olyan megállapodás, amely a véleménykülönbségek ellenére is megőrzi a NATO egységét.