Meghaltak a pilóták
Lezuhant két katonai felderítőgép Tajvanon
Baleset ért két tajvani katonai felderítőgépet, amelyek három pilótával a fedélzetükön gyakorlórepülés közben eltűntek Tajvan hegyvidéki területein - jelentette a Hszinhua hírügynökség szerdán helyi illetékesekre hivatkozva.
2011.09.14 12:36MTIA két repülőgép kedden este 7 óra 39 perckor szállt fel a Hualien városhoz közeli légi bázisról. A két repülő 13 perccel felszállás után tűnt el a radar képernyőjéről - közölték katonai források, azzal, hogy a baleset oka egyelőre ismeretlen.
Jilan (Yilan) megyében, ahol robbanások hallatszottak, a kutatáshoz a hadsereg teljes helyi állományát kivezényelték; megtalálták a hegyoldalnak ütközött gépek roncsait és a pilóták földi maradványait.
A védelmi tárca legfrissebb tájékoztatása szerint mindkét gép a vietnámi háború korából való, az egyik egy RF-5-ös, a másik egy F5F típusú kétüléses gyakorló gép volt. "Ez a típusú repülőgép több mint 35 éve van rendszeresítve a légierőnél ( ) s nem szeretnénk, ha velük repülő pilótáink az életüket kockáztatnák" - hangoztatta a védelmi tárca szóvivője, David Lo, utalva az F-5-ös flottára. Még megjegyezte: remélik, hogy az Egyesült Államok mielőbb eladja számunkra az F-16 C/D típusú vadászbombázókat.
Tajpej még 2007-ben jelentette be igényét 66 darab korszerű F16-os-ra, amelyek korszerűbb radarral vannak felszerelve, és hatásosabb fegyverzettel rendelkeznek, mint az F-16 A/B típusúak.
Az üzletről szóló döntés épp aktuális Washingtonban, ezért Peking az utóbbi időben többször is nyomatékkal hangsúlyozta: rossz néven venné a fegyvereladásokat, s azzal fenyegetett, hogy ha azokra mégis sor kerül, a kétoldalú kapcsolatok sínylik meg a lépést.
Diplomáciai forrásokból úgy tudni, hogy az Egyesült Államok ezúttal nem akar kockáztatni, s az üzlettel nem fogja a legutóbbi, 6,4 milliárd dolláros fegyvereladásokhoz hasonló módon magára haragítani a kínai vezetést.
A Kínai Népköztársaság (KNK) területe részének tekinti Tajvan szigetét, s az "egy Kína" elv elismertetésével ezt fogadtatja el a KNK-val diplomáciai kapcsolatban álló összes országgal.
Peking a tajvani fegyvereladásokat a belügyeibe való beavatkozásnak, biztonsági veszélyforrásnak tekinti.
A jelenleg Kuomintang-párti kormányzás alatt álló Tajvan és Peking között az utóbbi időben jelentős közeledés tapasztalható, elsősorban gazdasági, pénzügyi, kereskedelmi, kulturális és turisztikai területeken. Az elmúlt időben a tajvani kormányzat sem állt ki hangosan a fegyvervásárlás mellett, de - nem kis részben belpolitikai okokból - nem is állt el a szándékától.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06