Elemzés
Irán csupán blöfföl atomprogramja kapcsán
Blöff csupán Irán nyitottsága az atomprogram körüli vitában? A konfliktussal foglalkozó nyugati diplomaták sem tudnak sokat...
2011.09.10 13:21MTIIrán magatartása az atomprogramjáról folyó vitában lineáris és egyúttal ciklikus görbével írható le: miközben az iszlám köztársaság nukleáris tevékenysége (legalábbis az urándúsítás) folyamatosan erősödik, a teheráni rezsim hullámzó hangfekvésben reagál a nemzetközi nyomásra - mutatott rá a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Az utóbbi hetekben a nukleáris szektorban dolgozó mérnökök visszatérő sikerbeszámolóit ismét csak békülékeny hangú nyilatkozatok kísérték. Érdemben azonban nincs közeledés Teherán és a Nyugat álláspontja között. A mostani mosolyoffenzíva legújabb epizódját az a mondat képezi, amelyet a félhivatalos Isna hírügynökség idézett Fereidun Abbaszitól, az atomprogramért felelős alelnöktől: "Javasoljuk a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek, hogy öt éven át tartsa teljes körű ellenőrzés alatt Irán atomprogramját és nukleáris tevékenységét - azzal a feltétellel, hogy feloldják az Irán elleni szankciókat."
A konfliktussal foglalkozó nyugati diplomaták sem tudnak többet a fenti mondatnál. Így aztán nem világos, mit is ért Teherán "teljes körű megfigyelés" alatt - különösen, hogy amúgy rendre azt állítja: nukleáris programja már régóta "nyitott könyv" a NAÜ számára.
Csakugyan: a natanzi létesítményben a NAÜ által fölszerelt kamerák "szeme láttára" zajlik az - ENSZ Biztonsági Tanácsa által megtiltott - urándúsítás. A NAÜ kormányzó tanácsának tagjai szeptember elején kapták meg az Iránról szóló legfrissebb jelentést. Ebből kitűnik, hogy Natanzban már annyi gyengén dúsított urán gyűlt össze, hogy abból Irán további dúsítással akár négy atombombához elegendő hasadóanyagot tudna előállítani.
Mivel Irán a heves nemzetközi tiltakozás ellenére az urán egy részét másfél éve magasabb szintre dúsítja (centrifugák százaiban 3,5 százalék helyett 20 százalékra emelve az urán 235. számú izotópjának arányát), így egyre nagyobb tapasztalatra tesz szert e kényes technológia terén. Szakemberek ebből kiindulva azt is feltételezik Iránról, hogy megfelelő politikai döntés nyomán néhány hónapon belül nukleáris robbanóanyagot állíthatna elő.
Az Irán további titkos nukleáris létesítményeit firtató kérdésnek nincs igazán jelentősége, ha az iszlám köztársaság nemzetközi ellenőrzés alatt álló üzemeiben is zavartalanul közeledik atombomba gyártásához. Ebből a szempontból tehát inkább csak hangulatjavító lépésnek nevezhető, hogy Irán nemrég olyan berendezéseket is megmutatott egy magas rangú NAÜ-delegációnak, amelyeket az ellenőrök korábban soha (vagy már nagyon régen) nem láthattak.
Ráadásul most már jószerivel nemzetközi hitelesítő pecsétet kapott Irán előrelépése a korszerű urándúsító centrifugák gyártása terén: Teherán azt állítja, hogy ezek a gépek háromszor nagyobb teljesítményűek, mint a korábbiak. A NAÜ ellenőrei megtekinthették az Arakban épülő nehézvizes reaktort is. Az ilyen típusú reaktorokban a maghasadás folyamata során plutónium keletkezik, amely - akárcsak az erősen dúsított urán - atomfegyverek gyártásához használható fel.
Jóllehet az ENSZ-szankciók komoly érvágást jelentenek Iránnak, egyelőre semmi nem utal arra, hogy Irán hajlandó volna felfedni atomprogramjának katonai részét. A rezsim kitart amellett, hogy ilyen nem létezik. A NAÜ-nek azonban már régóta vannak (tagállamai titkosszolgálataitól származó) értesülései, miszerint Irán nukleáris robbanótöltet előállításán dolgozik. Az információk közé tartozik az is, amely szerint Irán továbbra is nukleáris technológiához jut Észak-Korea jóvoltából. Az iszlám köztársaság büszkén mutatta be ballisztikus rakétáit - dacára az ENSZ által elrendelt rakétakísérleti tilalomnak.
Ennek alapján a NAÜ "fokozódó aggodalmakat" emleget, miután újabb és újabb, szavahihető titkosszolgálati anyagokat kap különböző forrásoktól. Az ezek alapján föltett kérdéseket Irán éveken át jogtalannak nevezte, és nyersen visszautasította. Most viszont a rezsim képviselői olyan benyomást igyekeznek kelteni, mintha konstruktív módon keresnék annak a lehetőségét, hogy eloszlassák az aggályokat. Bécsben, a NAÜ székhelyén azonban senki sem hisz nekik.
A Biztonsági Tanács öt állandó tagjából és Németországból álló hatos csoport az Isztambulban Irán küldötteivel folytatott januári tárgyalásokon "gránitba harapott". A nyáron viszont közeledés indult meg Moszkva és Teherán között. Amerikával egyeztetve - de nem azzal teljes egyetértésben - egy orosz megbízott javaslatot terjesztett az iráni kormány elé. Ennek értelmében Teherán lépésenként válaszolna a nemzetközi közösség kérdéseire - cserében az utóbbi enyhítene a szankciókon.
Júliusban Szergej Lavrov orosz külügyminiszter megpróbálta megszerezni az amerikai kormány támogatását ahhoz, hogy Teheránnal közösen dolgozzanak ki menetrendet, amelynek értelmében a "legegyszerűbb kérdésekkel" kezdenék, s fokozatosan haladnának a kényesebbek felé, amelyeknek megválaszolása "hosszú időt igényel". Lavrov szerint "Irán minden konkrét lépésére válasz következne, például néhány szankció felfüggesztése".
Augusztus közepén magas rangú orosz küldött utazott Teheránba. Tárgyalópartnere, a nukleáris ügyek iráni főtárgyalója, Szaid Dzsalíli a megbeszélések után sugárzó arccal jelentette be: a moszkvai kezdeményezés alapján hazája kész a tárgyalások megkezdésére. A szankciók feloldásához szükséges "bevezető lépésre" azonban még a rezsim egyik képviselője sem mutatkozott késznek. Európai diplomaták hangsúlyozzák, hogy Moszkva iráni kezdeményezése "bilaterális folyamat".
A nemzetközi diplomácia figyelmét mostanában elsősorban az arab forradalmak és a közel-keleti fejlemények kötik le. Úgy tűnik, Irán esetleg azt érzi, tőkét kovácsolhat abból, hogy a világ figyelme másfelé fordul.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06