Politikai foglyok a börtönökben

Az EU külügyminiszterei kiálltak a fehérorosz és ukrán ellenzék mellett

Az európai uniós (EU-) tagországok külügyminiszterei szombaton szorgalmazták, hogy az unió határozottan tartson ki a fehéroroszországi politikai foglyok szabadon bocsátását célzó követelése mellett, mielőtt bármilyen tárgyalásba kezdene Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnökkel, s Fehéroroszország mellett Ukrajnát is felszólították, hogy szüntesse be az ellenzékiek üldözését.

2011.09.03 19:43MTI

Michael Spindelegger, az osztrák diplomácia irányítója az uniós minisztereknek a lengyelországi Sopotban rendezett, szombaton záruló nem hivatalos tanácskozásán úgy nyilatkozott, hogy nem lesz politikai közeledés az EU és Fehéroroszország között, amíg Lukasenka szabadon nem bocsátja a politikai foglyokat. Spindelegger elfogadhatatlannak nevezte, hogy Fehéroroszországban politikai foglyok vannak, s a szovjet utódállamban akadályozzák a politikai ellenzék szerveződését.
   
Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter kijelentette, hogy a fehéroroszországi politikai foglyok szabadon engedése és rehabilitálása - újbóli részvételük a politikai életben - nélkülözhetetlen feltétele az uniós-fehérorosz párbeszéd felújításának, s az ügyben konszenzus van az unióban.
   
Guido Westerwelle német külügyminiszter úgy vélte, semmiféle módon nem fogadható el az elnyomás és represszió Fehéroroszországban, és jogosnak nevezte az EU által már elhatározott szankciókat Lukasenka rendszere ellen.
   
Alain Juppé francia külügyminiszter közölte, hogy addig nem ratifikálják az Ukrajnával tervezett nagyszabású szabadkereskedelmi megállapodást, amíg az ukrán hatóságok folytatják a Julija Timosenko volt kormányfő elleni - Juppé szerint indokolatlan - pert. Sikorski ezzel kapcsolatban pedig úgy vélte, az ukrán ellenzéknek nagyon is érdeke a szabadkereskedelmi megállapodás az EU-val, s az unió a (szerződést aláírását követően a) ratifikálási eljárás során próbálhat meg befolyást gyakorolni az ukrán kormányra.
   
Carl Bildt svéd külügyminiszter szerint Ukrajnának nem szabad megfeledkeznie arról, hogy ha alá is írják az egyezményt, azt még ratifikálni kell. "Ha folytatják az efféle kirakatpereket, és nem csupán Julija Timosenko ügyéről van szó, úgy gondolom, nagyon kevés esély lesz az egyezmény ratifikálására" - mondta. 
   
Westerwelle szerint az uniós miniszterek egyetértenek abban, hogy Ukrajnának biztosítania kell a méltányos és jogállami bírósági eljárást.
    
Szeptember végén  keleti partnerségi csúcstalálkozót rendeznek Varsóban.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.