Legalább 600 áldozat van
Bedurvult a tehénháború Dél-Szudánban
Az ENSZ szerint egyelőre nincs szó politikai instabilitásról, de a halottak száma nagyon aggasztó.
2011.08.23 11:43Konrád - ma.huMint ismeretes, csütörtökön a Murle törzs tagjai megtámadtak több Nuer falut és rengeteg embert lemészároltak. Az első jelentések szerint a támadásoknak 58 halálos áldozata volt. De a világ legfiatalabb országának elmaradottsága, és a nagy távolságok miatt, csak most kezdtek pontosabb adatok érkezni Jonglei államból. Ezek már közel 200 halálos áldozatról és mintegy 30 000 elrabolt tehénről szólnak.
Ez a támadás egyébként megtorlás volt a Murle törzs részéről. Még júniusban, a függetlenség kikiáltása előtt mindössze pár héttel a Nuer és a Dinka törzs összefogott és rátámadt a Murle falvakra, legalább 400 halottat hagyva maguk mögött.
Az ENSZ szerint egyelőre nincs szó politikai instabilitásról, de a halottak száma nagyon aggasztó. Attól is tartanak, a múlt heti támadás egy komolyabb erőszakhullám nyitánya csupán. A konfliktus mélyen gyökerezik a térségben, ahol a marhák komoly szerepet játszanak a mindennapi életben.

Dél-Szudán mindössze néhány hete önálló állam, egy népszavazás eredményeképpen vált el Szudántól. Függetlenség napi beszédében, Salva Kiir elnök amnesztiát ígért a milíciáknak, és arról beszélt, hogy az országnak az etnikai csoportok felett álló nemzeti öntudatot kell létrehoznia. Egy ilyen nagy, de ugyanakkor szegény országban a szép terveket a gyakorlatba ültetni azonban nem egyszerű feladat, és egyre többen ábrándulnak ki, ahogy fogy a nagy függetlenségi lendület, ráadásul régóta fennálló bizalmatlanság is súlyosbítja a helyzetet.
A Dinka törzset sokan vádolják azzal, hogy túlságosan felülreprezentáltak a kormányban és a hadseregben, ami egyébként sem egységes. A sokéves polgárháborúból fennmaradt rengeteg fegyver pedig könnyen okozhat olyan tragédiákat, mint ami Jonglei államban történt. A belső ellentétek mellet a vitatott hovatartozású Abyei régió és a két ország olajkincseinek kiaknázásából származó profit eloszlása is komoly problémákhoz vezethet a közeljövőben.