"Emberiesség elleni bűntettek"
Borzalmas most Szíriában élni
Egy magas rangú ENSZ-küldöttség szerint a szíriai tüntetőkkel szemben alkalmazott hatósági erőszak emberiesség elleni bűncselekménynek minősülhet, és ezért azzal foglalkoznia kell a Nemzetközi Büntetőbíróságnak (ICC).
2011.08.18 19:12MTIAz ENSZ Emberi Jogi Tanácsának a felkérésére készült jelentés alapjául elsősorban szemtanúk, közöttük a biztonsági erők megszökött tagjainak a beszámolói, videofelvételek és fényképes bizonyítékok szolgáltak, mivel a bizottság tagjait nem engedték be Szíriába.
A 13 fős bizottság 22 oldalas jelentésében egyebek között megállapította, hogy július közepéig legkevesebb 1900-an haltak meg a március közepe óta tartó zavargásokban Szíriában. Ezt az adatot a damaszkuszi kormány is megerősítette, de hozzátette, hogy az áldozatok közül legalább 260-an a biztonsági erőkhöz tartoztak. A bizottság felsorolta, hogy a szíriai biztonsági erők tagjai statárium alapján hajtottak vége kivégzéseket, foglyokat kínoztak, nőket és lányokat erőszakoltak meg, gyermekeket is megkínoztak a tiltakozók megfélemlítésére, éles lőszert használtak békés tüntetők ellen, kórházakban végeztek sebesült tüntetőkkel. A bizottság megállapította, hogy az emberi jogok olyan mértékű megsértését állapították meg, amelyek a polgári lakosság elleni széles körű vagy szisztematikus támadásokat példázzák, és ez az emberiesség elleni bűncselekményként értékelhető. Ez a bűncselekmény a népirtást követően az emberi jogok megsértésének a legsúlyosabb esete. Bassár el-Aszad elnök kormánya úgy nyilatkozott a bizottságnak, hogy számos politikai reformot vezetettek be a tüntetők kérésére, és nyomozást indítottak az "állítólagos túlkapások" kivizsgálására.
A damaszkuszi vezetés azzal vádolta meg a médiát, hogy eltorzítja a Szíriában zajló eseményekről szóló híreket. A bizottság közölte, hogy csütörtökön listát állított össze az Aszad-kormányzat azon ötven tagjáról, akik vádemelés esetén felelősségre vonhatók az ICC előtt.
Szíria nem tagja a hágai székhelyű bíróságot létrehozó Római Statútumnak, azonban az ENSZ Biztonsági Tanácsának a kezdeményezésére lefolytathatja az eljárást.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06