Két újabb városba vonultak be

Gyerekeket gyilkolnak a katonák Szíriában?

Két újabb városba vonult be a szíriai hadsereg csütörtök reggel az ország északi és középső részén, hogy elfojtsa a kormányellenes népi felkelést.

2011.08.11 18:45MTI

"A hadsereg harckocsijai, csapatszállító járművek és a biztonsági erőket szállító buszok hatoltak be 7 óta 30 perckor (az északnyugati) Idlíb tartomány déli részén fekvő Szerákebbe. A katonák megszállták a főteret, és házkutatásokba fogtak. Letartóztattak legalább száz embert, köztük gyerekeket is - áll az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központjának (OSDH) közleményében.

- Ezután erős tüzérségi tevékenység hallatszott a városban, ahol az esti ima után mindennap tüntetéseken sürgetik a rezsim bukását." Délebbre több tucat harckocsi vonult be a Homsz tartománybeli Kuszeir városába - jelezte egy aktivista a helyszínről.

"A lakók a földekre menekültek, és a várossal megszakadt minden kommunikációs összeköttetés" - tette hozzá.

Egy későbbi jelentés szerint az otthon maradtak közül 11-et lelőttek a katonák, több tucatnyit megsebesítettek, és sokat letartóztattak. Deir-ez-Zórban három embert öltek meg a biztonsági erők az al-Matar negyedben, és felgyújtottak több házat. A hadsereg ugyanakkor bejelentette, hogy kivonul Idlíb tartományból.

Előző nap, szerdán - tíznapos, nagyszabású hadművelet után - visszavonult az északi Hama városából. A rezsim elleni tiltakozás e fellegvárában száznál több civil halottja volt az offenzívának, és százakat vettek őrizetbe civil szervezetek szerint. Másutt folytatódnak a katonai akciók.

Bassár el-Aszad államfő továbbra is azt hangoztatja, hogy - a nemzetközi tiltakozások dacára - véget vet a lázadásnak. A hatalom nem ismeri el a március 15-én kezdődött tiltakozó hullám jogosságát, s az erőszakos katonai fellépést azzal indokolja, hogy szembe kell szállni a "fegyveres terrorista csoportokkal", amelyek a rezsim szerint felelősek a zűrzavarért és a civilek elleni támadásokért.

Az államfőt nem tudta meggyőzni az a delegáció sem, amelyet az ENSZ Biztonsági Tanácsának három tekintélyes tagja, India, Brazília és a Dél-afrikai Köztársaság küldött Damaszkuszba. A diplomaták a külügyminiszteren kívül magával az elnökkel is tárgyaltak, és azt kérték tőle, hogy a kormányzat "tanúsítson nagy önmérsékletet", és tartsa tiszteletben az emberi jogokat.

Közleményük szerint Aszad elismerte, hogy a biztonsági erők elkövettek "néhány hibát" a tiltakozó mozgalom elfojtásának kezdetekor, és azt hangoztatta, hogy "elkötelezte magát a reformok mellett, amelyek célja utat nyitni a többpárti demokrácia felé". kta \ kszk

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.