Kompetens...
Még csak nem is járt soha Tibetben az új tibeti vezető
A Harvardon végzett Lobsang Sangay felesküdött, mint a tibeti emigráns kormány új feje, átvéve a Dalai Láma, népének szabadságáért harcoló vezetőjének szerepét.
2011.08.09 17:34Konrád - ma.hu
A 76 éves Dali Láma még márciusban jelentette be, visszavonul a politikától, de továbbra is spirituális vezetője marad a tibeti buddhistáknak. A helyét átvevő jogász végzettségű Sangay-t áprilisban választották meg az emigráns tibetiek tízezrei. A Láma, buddhista szerzetesek és apácák százaitól körülvéve jelen volt az észak-indiai Dharmsala városában, ahol a kormány székhelye található, az új vezető hivatali esküjének letételekor. A Kínaiak természetesen nem ismerik el Sangay fennhatóságát.
Sangay megesküdött, hogy a Dalai Lámához hasonlóan mindent megtesz Tibet nagyobb autonómiájáért. "Továbbra is a Középút irányelveit követjük. Szeretnénk tárgyalásokat folytatni Kínával bárhol bármikor" - mondta Sangay a ceremóniára a Tsuglagkhang templom előtt összegyűlt tömegnek. Elmondta, hogy azon fog dolgozni, hogy megvalósítsa a Dalai Láma álmát egy valóban szekuláris demokráciáról.
Az összegyűlt férfiak, nők és gyerekek tapsviharral köszöntötték a Lámát, aki a rövid ceremónia végén megölelte és megáldotta Sangayt, akinek Kalon Tripa azaz miniszterelnöki megválasztása sok tekintetben példa nélküli. Ő az első szekuláris politikai vezető a tibeti közösség élén, még csak nem is járt soha Tibetben, hiszen az India keleti részén található Darjeeling városában született.
A Dali Láma a 14. inkarnációja Csenreszignek az együttérzés Buddhista istenének. Azért döntött a politikai színpadról való lelépésről, mert úgy érzi, halála esetén káosz tör majd ki mikor a kínai kormány és a Buddhista szerzetesek vitába szállnak arról, ki is az igazi utódja. "Most már ez a veszély nem fenyeget" - nyilatkozta korábban az AP hírügynökségnek.
A Láma 1959-ben menekült el Lhászából a kínaiak bevonulása után. Az indiai kormány engedélyt adott neki az emigráns kormány megalapítására, iskolák, kórházak létesítésére és az elmúlt évtizedekben Tibetből menekülők ezreinek szállásolására. A legtöbb tibeti által majdnem istenként tisztelt Láma továbbra is népének ügyén fog dolgozni és felhatalmazta a kormány küldötteit, hogy a nevében is beszéljenek.
Kína, ami évtizedeken át szeparatista bajkeverőként tekintett rá, de az emigráns kormányt még jobban utálja, továbbra is a ringben akarja tudni a Lámát. Kínai vezetők elmondták: továbbra is csak az ő képviselőivel hajlandóak - a kilenc teljesen eredménytelen kör után - asztalhoz ülni.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06