Burma!
Hiába kínozzák a foglyokat: a mianmari rezsimmel kezelne az EU
Az Európai Unió diplomatái és vállalatai igyekeznek szorosabbra fűzni a viszonyt a mianmari (burmai) rezsimmel, annak ellenére is, hogy a délkelet-ázsiai országban mindennapos a politikai foglyok kínzása.
2011.08.09 16:37MTIA mianmari hadsereget csaknem két évtizede vádolják kegyetlen kínzások elkövetésével emberi jogi szervezetek.
A délkelet-ázsiai országban a hadsereg közel fél évszázados hatalmát követően tavaly először tartottak választásokat, ám sokak szerint az ezt követően megalakult civil kormány mögött továbbra is a katonaság áll. A Mianmarból menekülők továbbra is arról számolnak be, hogy súlyos visszaélések vannak az ország börtöneiben - mondta az EUobservernek Bo Kji, a burmai politikai foglyokat segítő civil szervezet vezetője.
A helyi hatóságok többek között szexuális visszaéléseket alkalmaznak a vallatás során, továbbá áramütéssel, alvásmegvonással és azzal próbálják szóra bírni a foglyokat, hogy cigarettával kiégetik a bőrüket - mondta. Bo Kji maga is részt vett abban az 1988. augusztus 8-i felkelésben, amelyet a mianmari katonai junta brutálisan levert.
Az aktivista ezért több mint hét évig börtönben ült. Bo Kji elmondta, noha a hadsereg tavaly novemberben kiengedte a házi őrizetből a burmai demokrácia élharcosát, Aung Szan Szú Kjit, a politikai foglyok helyzete nem sokat változott.
Júliusban a Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet emelt szót amiatt, hogy a mianmari kormány a foglyokat életveszélyes frontszolgálatra kötelezte.
Az ellenzéki vezető szabadságának részleges visszaadására reagálva az EU eltörölte a Mianmarral szembeni vízumtilalmat, és feloldotta a mianmari külügyminiszter vagyonának befagyasztását. Catherine Ashton uniós kül-, és biztonságpolitikai főképviselő különleges tanácsadója, Robert Cooper, ezt követően júniusban találkozott a mianmari rezsim képviselőivel.
"Látogatásunk üzenete, hogy az itteni fejleményekre válaszul mi is készek vagyunk változtatni (...) Látjuk, hogy valami történik az országban" - mondta akkor Ashton tanácsadója. Bo Kji szerint az Európai Uniónak a mianmari politikai foglyok szabadon bocsátásáig meg kellene tiltania a Mianmar közvetítőjeként eljáró szingapúri bankok európai tevékenységét, valamint támogatnia kellene az emberiesség elleni bűntettek kivizsgálásával kapcsolatos ENSZ vizsgálóbizottság létrehozását. Az aktivista meglátása szerint az EU a jelenlegi szankciókat sem képes betartani.
A Kji által elmondottakat Igor Blazevic csehországi jogvédő is megerősítette.
"Egy Burmában élő kelet-európai üzletember beszélt nekem arról, hogy a szankciók mennyire nem hatékonyak: a szankciók alá eső faanyag malajziai pecséttel könnyedén eljut Európába" - közölte honlapján a cseh jogvédő.
Márciusban mintegy húsz osztrák vállalatból álló delegáció járt Mianmarban az osztrák nagykövet vezetésével; a többek között a Bank Austriát és a drágaköveket forgalmazó Swarowski céget tömörítő csoport képviselői vezető tisztségviselőkkel találkoztak.
A francia Total energiakonszern a Yadana gázmező feltárásában segít, és hírek szerint német vállalatok is keresik a kapcsolatot a mianmari rezsimet.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06