Alapvető hiányosságok a hadseregnél
Lengyelország: sorozatos lemondások a szmolenszki katasztrófa után
A Gazeta Wyborcza című lengyel napilap hétfőn, nem hivatalos értesülésekre hivatkozva azt írta: elkerülhetetlen, hogy a Miller-jelentés nyomán újabb lemondások következzenek a lengyel hadseregben Bogdan Klich nemzetvédelmi miniszter távozása után.
2011.08.01 12:08MTIA Jerzy Miller belügyminiszter vezette bizottság pénteken hozta nyilvánosságra több mint 300 oldalas zárójelentését a Tu-154-es lengyel kormánygép 2010. április 10-i katasztrófájának okairól. Ezek között kiemeli a lengyel légierőnél uralkodó hanyagságot, gondatlanságot és mulasztásokat és az állami vezetők hivatalos repülőgépes utazásaiért felelős 36. különleges ezrednél zajló kiképzés alapvető hiányosságait.
A Miller-jelentés közzététele után Donald Tusk miniszterelnök bejelentette, hogy a nemzetvédelmi miniszter benyújtotta lemondását, amelyet ő elfogadott. Utódául Tomasz Siemoniak eddigi belügyminiszter-helyettest javasolta, aki várhatólag kedden veszi át a tárca irányítását, amikor megkapja az államfőtől kinevezését.
Siemoniak azt a feladatot kapta, hogy a lehető leggyorsabban léptesse életbe a Miller-jelentés ajánlásait. A dokumentum három és fél oldalon több mint 30 ajánlást tartalmaz a miniszter irányítása alá tartozó katonai vezetők számára.
A lap kérdésére, hogy a miniszterelnök elvárja-e az új tárcavezetőtől további katonai vezetők leváltását, Pawel Gras kormányszóvivő azt válaszolta: Donald Tusk még ezen a héten nyilatkozatot tesz az ügyben.
Egy meg nem nevezett magas rangú kormánytisztviselő ugyanakkor azt mondta a lapnak, hogy az újabb lemondások elkerülhetetlenek, ez erkölcsi szükségszerűség. "Lemondásokat várunk a hadsereg felső szintjein, főként a légierőnél. Ha a parancsnokok maguktól nem teszik ezt meg, le fogják őket váltani" - mondta a forrás.
A Miller-jelentés valóságos "vádirat" a 36. különleges ezred, az ott uralkodó állapotok ellen - írta a lap. Ettől függetlenül nem várható, hogy az egységet feloszlatják. A pilóták nem tehetnek arról, hogy a kiképzésük ilyen fatális állapotban van, a felelősöket magasabb szinten kell keresni.
A szmolenszki katasztrófa után az állami vezetők utazásaira egy Tu-154-es repülőgép maradt, ezenkívül van négy Jak-40-es és három M-28 Bryza kisrepülőgép, mely utóbbiak azonban nem szállíthatják az államfőt és a miniszterelnököt. Vannak továbbá Mi-8-as, Sokól és Bell 412-es helikopterek. A VIP-ek számára bérelni is lehet Embraer 175-ös utasszállító gépet a LOT lengyel légitársaságtól.
A PAP hírügynökség a nemzetvédelmi minisztériumhoz közel álló forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a tárca kész versenytárgyalást hirdetni új repülőgépek beszerzésére a VIP-ek számára, de ehhez szükség van a kormány "zöld jelzésére".
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06