Felfüggesztett börtönbüntetésre ítéltek őket
Ártatlanok a Grúziában kémkedéssel vádolt fotósok?
Felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt egy tbiliszi bíróság pénteken három fotóst, s egyikük feleségét azzal a váddal, hogy Oroszország javára kémkedtek.
2011.07.22 19:25MTIAz ítéletet bejelentő bíró rögtön el is rendelte az elítéltek szabadlábra helyezését.
Zurab Kurcikidzét, az Európai Sajtófotó-ügynökség (EPA) munkatársát és Irakli Gedenidzét, Miheil Szaakasvili elnök hivatalos fényképészét négy év felfüggesztett börtönbüntetéssel sújtották. Gedenidze felesége, Natia másfél év börtönbüntetést kapott, de az ítélet végrehajtását az ő esetében is felfüggesztették.
Giorgi Abdaladzét, a külügyminisztérium fotósát három év elzárással sújtották, de az ítéletet egyelőre nem hajtják végre.
A grúz belügyminisztérium egy neve elhallgatását kérő tisztségviselője szerdán közölte, hogy beismerő vallomást tett mind a három fotós, akiket Oroszországot szolgáló kémkedés vádjával tartóztattak le. Utolsóként, kedden az ügy fővádlottja, Zurab Kurcikidze vallott.
Az EPA-fotós ügyvédje elismerte, hogy védence beismerő vallomást tett, de azt mondta, az egyéb bizonyítékok nem támasztják alá a fotóriporter bűnösségét. Abdaladze ügyvédje pedig azt mondta, védence pszichikai nyomás hatására tett vallomást. "Grúziában mindenki tudja, hogy mindhárman ártatlanok" - mondta Kurcikidze védője.
A fotóriportereket július 7-én tartóztatták le azzal a váddal, hogy titkos információkat adtak át az orosz titkosszolgálatnak, például a grúz elnöki hivatal épületének alaprajzát, valamint Szaakasvili elnök programjainak útvonaltervét.
A grúziai ellenzék szerint koholt vádakról van szó, s mindez bosszú azért, mert a fotóriporterek május végén Tbilisziben megörökítették, ahogy a biztonsági erők kíméletlenül szétvernek egy tüntetést, és a képek az EPA-n keresztül külföldön is megjelentek.
A grúz vezetés hevesen tagadta, hogy az ügy politikailag motivált lenne, vagy a sajtót szeretnék megfélemlíteni.
A grúz-orosz diplomáciai viszony 2008-ban szakadt meg, miután a két ország rövid háborút vívott egymással, és Oroszország megszerezte az ellenőrzést a de jure Grúziához tartozó szakadár Dél-Oszétia fölött. (Dél-Oszétia és egy másik szakadár grúz terület, Abházia azóta kikiáltotta függetlenségét, amelyet Moszkva elismert.) A háború óta a grúz hatóságok már többször állították, hogy Oroszországnak dolgozó kémeket lepleztek le.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06