Nem először

Babarék földi maradványait égették el

Kenya elnöke személyesen gyújtotta meg a máglyát az orvvadászatból származó zsákmány alatt.

2011.07.22 16:33Konrád - ma.hu

A benzinnel átitatott halmot Mwai Kibaki szerdán gyújtotta meg, a lángoknak adva 335 elkobzott elefántagyart és 41 000 elefántcsontból készült bizsut.

Nem ez az első nyilvános égetés az országban.
1989-ben az orvvadászat aranykrában a kenyai vezetők már szintén végrehajtottak ilyen akciót, hogy felhívják a világ figyelmét a krízisre.

Azóta az elefántpopuláció megerősödött, de az orvvadászatot nem sikerült felszámolni. A kínai középosztály nagy igénye miatt ma is rengeteg elefánt válik a feketekereskedelem áldozatául.

A Save The Elephants csoport alapítója Douglas-Hamilton reméli, hogy az akció felhívja az emberek figyelmét a problémára. Ezután több újság címlapját is idézte, amik különböző afrikai országokban történt elefántcsonttal kapcsolatos rendőrségi akciókról szóltak.

Egyértelmű, hogy nagyon nagy a piac és rengeteg pénz van benne. 1989-ben az elefántcsont kereskedelmet nemzetközileg betiltották, aminek hatására sikerült visszaszorítani az állatok vadászatát. De a növekvő kínai piac miatt újra fellendült az orvvadászat. 1970-ben 1.3 millió elefánt élt Afrikában, míg ma mindössze 500 000.

A most elégetett csontokat 2002-ben foglalták le Szingapúrban. Innen küldték Kenyába ahol DNS vizsgálatokkal megállapították, hogy a csontok Zambiából és Malawiból származnak. A kenyai vadvédelmi hatóság vadőrei töltött fegyverekkel és gerillataktikával vadásznak az orvvadászokra. De két komoly problémával is szembe kell nézniük.

Először is a büntetés az orvvadászatért 450 dollár pénzbírság és nagyon kevés vagy semennyi börtön.

A másik komolyabb gond, hogy a szegény kenyaiak sok pénzt tudnak keresni a feketepiacon. Az elefántcsont ára kilónként 60 és 80 dollár körül változik, ez a duplája a tavalyi árnak. Mire a lemészárolt állatok csontjai Kínába érnek kilónkénti ára 800 dollárra nő.

Afrika keleti részén az elefántpopuláció jelenleg relatíve nagy, de a nyugati részeken a helyzet nagyon rossz. Szenegálban mindössze 8 példány él, Libéria tavaly veszítette el az utolsót, míg Nigériában 2005-óta nem láttak elefántot.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.