Követeljék a palesztin állam elismerését

Cellájából biztatja tüntetésre a palesztinokat Bargúti

Marván Bargúti, a Fatah egyik, Izraelben bebörtönzött vezetője arra buzdította a palesztinokat, hogy szeptemberben, amikor napirendre kerül az ENSZ-ben a palesztin állam elismerése, vonuljanak az utcákra, hogy követeljék a kérés teljesítését a világszervezettől.

2011.07.20 16:42MTI

A palesztinok által nagy tisztelettel övezett Bargúti ügyvédjén keresztül juttatott ki börtönéből egy levelet, amelyet a palesztin lapok szerdán hoztak le.

Bargúti írásában arra kérte az otthoni és a diaszpórában élő palesztinokat, hogy békés és tömeges felvonulásokon támogassák a palesztin államiság elismerésének az ügyét azon a héten, amikor azt az ENSZ-közgyűlés idei ülésszakán tárgyalják. A palesztinoknak mozgósítaniuk kell minden energiájukat - írta Bargúti.       
   
A jelenleg 51 éves Bargúti ötszörös életfogytig tartó büntetését tölti egy izraeli fegyintézetében. A palesztinok nemzeti hősnek tartják, mert a múlt évtized elején ő állt a palesztin felkelés, a második intifáda élére. Odafigyelnek a szavára, és megfogadják tanácsát. Bargúti már korábban is üzent börtönéből, két éve például azt, hogy a béketárgyalások Izraellel nem vezetnek eredményre, a palesztinoknak népi és diplomáciai kampányokat kell kezdeniük, hogy létrehozzák önálló államukat
    
Izraelben viszont közellenségnek tartják, és izraeli célpontok elleni halálos áldozatokat követelő támadásokban való részvétele miatt ítélték el 2004-ben.
  
Miután az izraeli-palesztin béketárgyalások megrekedtek, a palesztinok államiságuk elismertetésében látják nemzeti harcuk folytatásának a lehetőségét. Ebben támogatja őket az Arab Liga, Izrael viszont aggodalommal várja a szeptemberi közgyűlést, mert attól tart, hogy a palesztin kérdés napirendre vétele újabb tiltakozásokat és zavargásokat gerjeszt majd a térségben.
   
Izrael szövetségese, az Egyesült Államok a Biztonsági Tanács állandó tagjaként megvétózhatja a Közgyűlés palesztinokra nézve kedvező döntését, vagyis a palesztin állam 1967-es határokon alapuló elismerését Kelet-Jeruzsálem fővárossal. Washington várhatóan élni fog vétójogával, mert az izraeli-palesztin tárgyalások folytatásában látja a közel-keleti helyzet rendezésének a kulcsát.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.