Moszkva nem ért egyet az USA-val
Putyin és Bush: Nézeteltérések vannak, de a nyolcéves mérleg kedvező
A Szocsiban tartott vasárnapi orosz-amerikai csúcsról kiadott nyilatkozat hangsúlyozza: Moszkva nem ért egyet az amerikai rakétapajzs elemeinek tervezett kelet-európai telepítésével, és megerősíti a kérdés megoldására tett korábbi javaslatait, de Szocsi után e téren intenzívebbé teszik a kétoldalú és sokoldalú párbeszédet.
2008.04.06 12:20MTI"A dokumentum a két országnak a kapcsolatok konstruktív fejlesztésére irányuló elkötelezettségét rögzíti, amely messze túlmutat a kölcsönös elrettentés korábbi modelljein" - mondta Putyin.
A NATO-bővítésről az orosz elnök kijelentette: az egyszerű bővítés azoknak az időknek a logikája szerint való, amikor Oroszországot még ellenségnek tekintették, noha ez ma már nem így van.
A felek megerősítették a hadászati támadó potenciálok lehető legcsekélyebb szintre csökkentésére irányuló szándékukat és megállapodtak abban, hogy tovább dolgoznak a jogilag kötelező START szerződés kidolgozásán, bár e téren sem sikerült még felszámolni minden nézeteltérést - mondta az orosz államfő.
Oroszország még idén számít a két ország kereskedelmi kapcsolatait akadályozó, úgynevezett Jackson-Vanick kiegészítés eltörlésére - mondta Putyin, s hozzátette, hogy az Egyesült Államok késznek mutatkozott lépéseket tenni annak érdekében, hogy Oroszország mielőbb csatlakozhasson a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO).
Putyin egyébként egészében kedvezően értékelte az orosz-amerikai kapcsolatok nyolc év alatt elért fejlődését, hangsúlyozta azonban, hogy nézeteltérések továbbra is vannak. Megemlítette, hogy a Bush-sal kialakult jó kapcsolat lehetővé tette az egyenes beszédet, de a két ország között több kérdésben fennálló komoly nézeteltérésekben nem könnyű a közös nevező keresése.
"George-dzsal azonban sikerült megoldanunk, hogy a nézeteltérések ne legyenek negatív hatással a kapcsolatok egészére" - mondta. George W. Bush Szocsiban egyébként külön találkozott Dmitrij Medvegyev megválasztott elnökkel, aki azt hangsúlyozta: szeretné, ha hivatalba lépése kapcsán, illetve azt követően nem állna be szünet a kétoldalú kapcsolatokban.
![]() | [2/2] | |
|
Kapcsolódó írások:
- Bush: Macedóniának mielőbb csatlakoznia kell a NATO-hoz
- Putyin: a problémák ellenére van lehetőség a jobb együttműködésre a NATO-val
- A George Bush elnöksége alatti utolsó NATO-csúcs
- Bush Kijevbe érkezett - tüntetést szerveztek ellene
- Barbra Streisand háborog: a fia Busht játssza
- Az Egységes Oroszország Putyin pártja marad
- Putyin nem marad fedél nélkül
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:01 AI-botokkal manipulálták a felhasználókat - botrány a Zürichi Egyetem titkos Reddit-kísérlete körül
- 22:50 Catalin Predoiu belügyminiszter lett az ügyvivő miniszterelnök Romániában
- 20:49 San Diego partjainál többen meghaltak egy hajótörésben
- 18:48 Bejelentette lemondását Marcel Ciolacu román miniszterelnök
- 16:39 Nicusor Dan: nem a pártoknak, hanem a társadalomnak kell irányt választani Románia számára
- 14:46 CETIN Hungary - Energiahatékony távközlés MI-vezérelt hálózatokkal
- 12:44 Hét embert ítéltek el a párizsi olimpia LGBTQ-témájú nyitóünnepségével kapcsolatban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06