Folynak a harcok
A francia nemzetgyűlés megszavazta a líbiai hadművelet folytatását
A francia nemzetgyűlésben a jobbközép kormánypárt és az ellenzéki szocialisták kedden támogatták a líbiai katonai hadműveletek folytatását.
2011.07.12 20:37MTIEgy 2008-as alkotmánymódosítás értelmében négy hónappal a francia katonai szerepvállalás kezdete után kötelezővé vált a parlamenti szavazás. Az 577 fős nemzetgyűlésben 482 képviselő voksolt igennel, míg 27-en (a kommunisták és az ellenzékhez tartozó Zöldek) nem támogatják a líbiai akciót. A szenátus délután hasonló arányban szavazott. Líbia "sajnálatát" fejezte ki amiatt, hogy a francia parlament zöld utat adott a katonai beavatkozás folytatásához - jelentette ki a szavazást követően Tripoliban Músza Ibrahim líbiai kormányszóvivő.
Franciaország egyik kezdeményezője volt a Moammer Kadhafi líbiai vezetőt támogató erők elleni bombázásoknak a polgári lakosság védelmében, és Nagy-Britanniával együtt a legnagyobb részt vállalja a NATO által vezetett hadműveletekből. "Hogy a dolgok világosak legyenek: soha nem mondtuk vagy gondoltuk, hogy a líbiai beavatkozás könnyű lesz, és néhány nap alatt véget ér" - mondta a nemzetgyűlési vita kezdetén Francois Fillon. A miniszterelnök úgy vélte, hogy a katonai akció március 19-i kezdete óta a helyzet "folyamatosan jó irányban halad", s véleménye szerint az elsődlegesen kitűzött célok, köztük a felkelők székhelyének számító Bengázi lakosságának védelme megvalósult.
A harcok holtpontra jutását illető kritikákat illetően a kormányfő határozottságra szólított fel, és úgy fogalmazott: nem szabad, hogy Líbia legyen "az arab tavasz tele". Fillon megerősítette, hogy a Kadhafi-rezsim támogatottsága folyamatosan csökken, katonai képességei pedig komoly károkat szenvedtek. "Kadhafi sarokba van szorítva. Maga is azt állítja, hogy falhoz nyomták" - fogalmazott a kormányfő. Elmondta, hogy a katonai akció felfüggesztésének feltételei mindenki számára ismertek: valós és ellenőrizhető tűzszünet, amely azt jelenti, hogy Kadhafi erői visszavonulnak a laktanyáikba, a polgári lakossággal szembeni visszaélések leállítása, a humanitárius segélyek szabad bejutásának biztosítása, valamint Kadhafi távozása a hatalomból.
A kormányfő arról is beszélt, hogy "elengedhetetlen" a politikai megoldás Líbiában, s az "kezd kirajzolódni".
Alain Juppé külügyminiszter egy reggeli rádióinterjúban megerősítette, hogy Párizs kapcsolatban áll a Kadhafi-rezsimmel, de ez jelenleg nem nevezhető "valódi tárgyalásnak". "Tényleg történt kapcsolatfelvétel, de ez jelenleg nem nevezhető valódi tárgyalásnak" - hangsúlyozta a francia diplomácia vezetője a France Info hírrádiónak adott interjúban. Hozzátette: "Fogadunk küldötteket, akik olyanokat mondanak, hogy Kadhafi kész távozni (a hatalomból), tárgyaljunk erről" - tette hozzá Juppé.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06