Az ENSZ főtitkárhelyettese reménykedik

Virágba borítja a Közel-Keletet az arab tavasz?

Kiyo Akasaka, az ENSZ főtitkárhelyettese azt mondta: remélhetőleg kedvező hatása lesz az arab tavasznak a közel-keleti békefolyamatra, az izraeli-palesztin párbeszédre.

2011.07.11 19:12MTI

Az egyebek között Tunéziában és Egyiptomban történt események nagyon biztatóak, a demokratikus változások a szabadságjogok és az emberi jogok erőteljesebb biztosítása, a sajtó- és véleményszabadság, a szociális jogok, a nők jogainak erősítése irányába mutatnak - mondta az ENSZ-főtitkár kommunikációs és tájékoztatási ügyekért felelős helyettese, aki egy közel-keleti témájú nemzetközi médiaszemináriumra érkezett a magyar fővárosba.
   
Az arab világ friss eseményeinek hatása a közel-keleti békére lesz az egyik központi téma az ENSZ tájékoztatási főosztálya által szervezett kétnapos tanácskozáson, amelyet A béke kilátásai: A jelen kihívásainak megértése és az akadályok leküzdése címmel rendeznek kedden és szerdán a Külügyminisztériumban.
   
A magyar kormány felajánlotta, hogy az esemény házigazdája lesz, tavaly Portugáliában, a megelőző években pedig Brazíliában, Ausztriában és Japánban rendeztük meg a szemináriumot - mondta Kiyo Akasaka.
   
Az arab tavasszal kapcsolatban megjegyezte: a szíriai és líbiai helyzet ebben a pillanatban nem kimondottan biztató, azokat a vezetőket, akik nem hallgatnak a nép hangjára, el kell számoltatni tetteikért, az erőszakos elnyomásért, az emberi jogok megsértéséért.
   
Az 1991 óta majdnem minden évben megrendezett, sorrendben 18. médiaszemináriumon 70-100 ember, elsősorban izraeli és palesztin újságírók, nemzetközi tudósítók, kutatók, korábbi és jelenlegi politikusok, továbbá a civil társadalom képviselői és ENSZ-tisztviselők részvételére számítanak.

Ismert személyiségek is érkeznek Budapestre, köztük Joszi Beilin volt izraeli igazságügyi miniszter, Rijad H. Manszur, az ENSZ melletti állandó palesztin megfigyelői küldöttség vezetője, továbbá Joe Lauria, a The Wall Street Journal tudósítója New Yorkból és Abderrahim Fukara, az al-Dzsazíra katari hírtévé washingtoni irodavezetője.
   
A szeminárium célja egyrészt az, hogy a közvélemény figyelmét a közel-keleti békefolyamatra irányítsa, másrészt, hogy serkentse az izraeli-palesztin párbeszédet. "Nem tárgyalások lesznek, hanem a helyzet megértését segítő eszmecserét folytatunk" - mondta a világszervezet főtitkár-helyettese.

Kiyo Akasaka elmondta: a szeminárium kiemelt témája az új média és a vizuális média szerepe a békefolyamatok előmozdításában, az emberek közötti kommunikáció javításában. A szociális média segíti a gyorsabb és szélesebb körű kommunikációt, de nem maga a média, hanem az emberek gondolatai játszanak főszerepet ezekben a nagyobb demokráciát és több szabadságot, az elnyomó kormányok leváltását követelő mozgalmakban - mondta.
   
A szeminárium megnyitóján köszöntőt mond Németh Zsolt külügyi államtitkár, és ismertetik Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár üzenetét. A nyitó előadást Robert Serry, a világszervezet különleges közel-keleti békekoordinátora, az ENSZ-főtitkárnak a Palesztin Felszabadítási Szervezethez és a Palesztin Hatósághoz rendelt személyes képviselője tartja. A vitafórumokat Kiyo Akasaka ENSZ-főtitkárhelyettes, Eduardo Ulibarri, az ENSZ tájékoztatási bizottságának elnöke, Costa Rica ENSZ-nagykövete és Sitkei Levente, a Magyar Nemzet szerkesztője moderálja.
   
Ez a szeminárium talán apró lépés azokhoz a Közel-Kelettel kapcsolatos nagy politikai kezdeményezésekhez képest, amelyek a nemzetközi sajtó szalagcímei között szerepelnek, de remélhetőleg fontos szerepe játszik az izraeli-palesztin viszony javításában - mondta Kiyo Akasaka ENSZ-főtitkárhelyettes.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.