Népszavazást tartanak

Marokkó : a hatalom megosztása az új alkotmánytervezetben

Népszavazást tartanak pénteken Marokkóban az új alkotmánytervezetről. VI. Mohammed király június 17-én ismertette az alkotmányreform tervezetét, amely csökkentené az ő hatáskörét, s növelné a miniszterelnökét és a parlamentét, anélkül azonban, hogy létrejönne az ellenzéki erőket tömörítő Február 20. Mozgalom a Változásokért nevű szervezet által követelt valódi parlamentáris monarchia.

2011.06.29 20:29MTI

A tervezet főbb pontjai:
   
A KIRÁLY HATÁSKÖREI
   
- A király nevezi ki a miniszterelnököt, a választásokon győztes párt jelöltjét. (A jelenlegi alkotmányban a király „nevezi ki a miniszterelnököt”megfogalmazás áll, minden további pontosítás nélkül.)
   
- Létrehoznak a király elnökletével egy Legfelsőbb Biztonsági Tanácsot, amely az ország bel- és külbiztonsági stratégiáit hangolja össze, s kezeli a válsághelyzeteket. (Eddig nem létezett ilyen tanács.)
   
- Az ítéleteket ezután is a király nevében hirdetik ki, s az uralkodó nevezi ki a bírákat. Továbbra is gyakorolja a megkegyelmezés jogát. (Ezekben a rendelkezésekben nincs változás.)
   
- A király a hívők parancsnoka, a legfelsőbb vallási hatóság marad.
   
- A király elnököl az igazságszolgáltatás függetlenségét garantálni hivatott Jogi Hatalom Legfelsőbb Tanácsa ülésein.
   
- A király személye szent és sérthetetlen – rendelkezik a jelenlegi alkotmány. Ez a „szentség” megszűnik, helyette a következő passzus áll: „A király személye sérthetetlen, és tisztelettel kell iránta viseltetni.”
   
A KORMÁNYFŐ HATÁSKÖREI
   
- Az új tervezet szerint a kormányfő elnököl a kormánytanácsban, amely megvitatja az általános politikát, "mielőtt bemutatják azt a minisztertanácsban a király elnökletével".
   
- A miniszterelnök lesz „a kormány feje”, s hatalmában áll feloszlatni a parlament alsóházát. Ez a jog eddig a királyt illette meg.
   
A PARLAMENT HATÁSKÖREI
   
- Az alkotmánytervezet a jelenlegi kilenc területről több mint harmincra bővíti ki a parlament hatáskörét.
    AZ EGYÉNI JOGOK
   
- Az amazigh (berber) nyelv az arabbal együtt „hivatalos államnyelv” lesz a tervezet szerint. A jelenlegi alkotmány csak az arabot minősíti hivatalos nyelvnek.
   
- Az alkotmány most első ízben rendelkezik a nők és férfiak közötti "polgárjogi és társadalmi" egyenlőségről. A jelenlegi alkotmány csak a „politikai” egyenlőségre tér ki.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.