Összecsapott a rendőrség a tüntetőkkel
Véres harcot vívnak az új vasútvonal ellen a piemontiak
Olaszországban hétfő délutánig negyven sebesültje volt a rendőrség és a tüntetők összecsapásainak az észak-nyugati Piemonte hegyeiben, ahol a helyiek ellenzik az ötös számú európai közlekedési folyosó oda tervezett vasútvonalának a megépítését.
2011.06.27 18:25MTIA római kormányt viszont az uniós finanszírozással kapcsolatos határidők sürgetik.
A piemonti Val di Susa völgyében élők napok óta készültek a hatósági erők érkezésére: az erdei ösvényeket sziklákból és fatörzsekből emelt barikádokkal torlaszolták el. Csapdákat építettek, szögesdrótból kerítést húztak a fák közé, házilag gyártott munícióval készültek a küzdelemre.
A helyiek ellen több mint kétezer rohamrendőrt vetettek be, akik hétfő hajnalban léptek akcióba: ledózerolták az akadályokat, gumibottal és könnygázzal törtek maguknak utat és szabadították fel az építkezésre kijelölt területet, ahol azonnal megkezdődött a Chiomonte-hegy alatti hét és fél kilométer hosszú alagút fúrása.
Az összecsapások miatt leállt a környékbeli autósztráda és vasútvonal forgalma. Hétfő délutánig az olasz hírügynökségek negyven sebesültet jelentettek, közöttük harminckettő rendőr volt, egyikük súlyos sérülést szenvedett.
"Csak egy csatát vesztettünk el, a háborút még nem" - nyilatkozta Perino Alberto, a No TAV mozgalom vezetője. (A francia TGV-vel egyező olasz mozaikszó a nagy sebességű vasutat fedi: ennek kellene áthaladnia a Torinótól nyugatra fekvő alpesi völgyben.)
A vasútvonal annak az ötös számú európai közlekedési folyosónak a szakasza, amely a francia Lyontól az olasz Torinóig, onnan Velencéig, majd a tervek szerint Magyarország érintésével Kijevig húzódik.
A beruházás franciaországi része ütemezés szerint folyik, az olaszországi még el sem kezdődött. A majdnem teljes egészében nemzeti parkká nyilvánított Val di Susa harminchét településének lakói 2003 óta nemet mondanak a természeti területet átszelő beruházásra.
A spontán tiltakozás No TAV néven mozgalommá nőtte ki magát, amelyhez az Újralapított Kommunista Párt (Prc) és anarchista szervezetek tagjai is csatlakoztak. A római kormányt az idő sürgeti: ha június 30-ig nem kezdi el az építkezést, elveszíti a projektre szánt 671 millió eurós EU-finanszírozást.
Hétfőn Val di Susa gyárainak munkásai szolidaritási sztrájkkal tiltakoztak a rendőrség fellépése ellen. Ezzel egy időben tiltakozás hullám indult Szardínián is, a katonai radarállomások ellen tiltakozó No Radar mozgalom szervezésében.