Gond a Kuril szigetek

Az oroszok bepöccentek Japánra és az USA-ra

Az USA és Japán közös nyilatkozata kiverte a biztosítékot az oroszoknál, Moszkva figyelmezteti Washingtont, hogy ne kérdőjelezze meg felségjogát a Dél-Kuril szigetekre.

2011.06.23 18:18Konrád - ma.hu

Az orosz külügy csütörtöki nyilatkozata szerint „Nem tartjuk megfelelőnek azt a helyzetet, amikor bármilyen módon megkérdőjelezik Oroszország szuverenitását a Dél-Kuril szigetek felett.”

Az USA és Japán közös nyilatkozatot tett arról, hogy megpróbálják normalizálni a távol-keleti ország viszonyát az oroszokkal, méghozzá a vitatott területek ügyének rendezésével. Az USA rámutatott arra is, hogy Washington a szigeteket japán területnek ismeri el.

A nyilatkozat egy japán és amerikai vezetők között Washingtonban lezajlott biztonsági megbeszélésen fogalmazódott meg. Ezen az ülésen részt vett Hillary Clinton Külügyminiszter, Robert Gates Védelmi Miniszter, Takeaki Matsumo Japán Külügyekért Felelős Miniszter, valamint a Japán Nemzetvédelmi Miniszter, Toshimi Kitazawa.


„Egy békeszerződés problémája Moszkva és Tokió közötti kétoldalú ügy” - jelezte az orosz külügyminisztérium. „Bármilyen beavatkozási kísérlet csak nehezíti ennek az érzékeny és komplikált témának a megvitatásához elengedhetetlen nyugodt légkör kialakulását.”

Novemberben Medvegyev elnök meglátogatta a szigeteket és jelentős beruházásokra tett ígéretet a régióban. Tokió nem értékelte a látogatást, és éles szópárbaj alakult ki a két fél között.

Mindeközben Nikolaj Makarov vezérkari főnök bejelentette: 2011 második felében két a legnagyobb szigeten Itoropon és Kunasirin laktanyaépítésbe fognak, amelyek várhatóan jövőre elkészülnek és a 18. géppuskás-tüzér hadosztálynak adnak majd otthont.

A vitatott terület négy - Itorop, Shikotan, Kunasiri és Habomai - szigetből áll, Kamcsatka és Hokkaido között. Oroszországban Dél-Kuril, míg Japánban Északi Területek néven ismerik. A Szovjetunió a Második Világháború végén foglalta el a szigeteket.

Időközben az USA és Japán azt is elismerte, nem tudják teljesíteni a 2014-re tervezett Futenma tengerészgyalogsági légi támaszpont áthelyezését Okinawáról, ami a japánban állomásozó 47 000 amerikai katona mintegy felét látja vendégül.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.