Leveleket ettek a menekültek

Szudán ketté, csapatok ki, békefenntartók be

A hét elején aláírt egyezmény értelmében a szudáni kormány kivonja katonáit a vitatott Abyei térségből, és hozzájárul ahhoz, hogy etiópiai békefenntartók vonuljanak be.

2011.06.22 12:55Konrád - ma.hu

Több évtizednyi gerillaharc után Szudán nem tudja tovább késleltetni az ország kettészakadását. Július 9-én Dél-Szudán független állam lesz, de a jövőbeni határon fekvő Abyei város és környékének vitatott hovatartozása folyamatos feszültséget és rengeteg összecsapást generál. Mivel a területen némi olaj is található, várhatóan nehéz lesz békét és rendet teremteni a környéken.

Májusban az északi csapatok elfoglalták a várost, aminek következtében mintegy 100.000 ember menekült el a környékről, humanitárius vészhelyzetet okozva a határ mentén. A menekültek körül sokaknak olyan kevés élelmük volt, hogy leveleket voltak kénytelenek enni.

Dél-Afrika egykori elnöke, Thabo Mbeki is jelen volt annak a megállapodásnak az aláírásánál, aminek eredményeképpen a következő hetekben az etióp hadsereg egy páncélos dandárja, nagyjából 4000 katonával fog bevonulni a városba, hogy békefenntartó misszióba kezdjen. Ezek a katonák fognak járőrözni a városban és egyfajta ütköző zónát hoznak létre Észak és Dél fegyveresei közt.

A város májusi megszállása előttihez hasonló egyesített kormányzatot is létre próbálnak majd hozni, és mindkét oldal küld majd a saját rendőreiből. A békefenntartás költségeit az ENSZ állja.

A 10 oldalas megállapodás értelmében, amit az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és más országok is támogatnak, visszavárják a menekülteket, hogy azok elfoglalhassák régi lakóhelyeiket. Egy 2005-ös egyezmény szerint Abyei lakossága szavazhat arról, hogy észak vagy dél része kíván-e lenni. A város lakosainak többsége ngok dinka etnikumú és délinek vallja magát. De a termékeny földeket az év egy részében sok misseriya is műveli, amely nomád arab törzs inkább Kartúmhoz húz. A népszavazás tervezése decemberben elakadt, mivel a felek nem tudtak megegyezni, ki jogosult voksolni.

A határtól északra fekvő Nuba hegységben továbbra is intenzív harcok dúlnak, ahol a déliekkel szövetséges lázadók nem hajlandóak letenni a fegyvert. Az északi és déli hivatalnokoknak még abban is dűlőre kell jutniuk, miként osszák el a bevételt a szudáni olajból, aminek nagy része délen található.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.