Lelőtték Eduardo Rózsa Florest
Azt gondolta a család, hogy számítógépes munkát végeznek a Bolíviában lelőtt magyarok
Az Evo Morales bolíviai elnök ellen tervezett merénylet kapcsán őrizetbe vett 29 éves Tóásó Előd novemberben ment ki Bolíviába, ahol a család információja szerint számítógépes munkát végzett; hozzátartozói egyelőre nem kaptak hivatalos értesítést arról, ami a férfivel történt - tudta meg az MTI pénteken a férfi nővérétől.
2009.04.17 17:30MTI, Fotó: MTIMint a nevének mellőzését kérő fiatalasszony az MTI-nek elmondta: a televízióból értesült a történtekről. Péntek délelőtt felhívta a Külügyminisztériumot, információt és jogsegélyt akart kérni, de érdemi választ még nem tudtak neki adni, mert az ügyről akkor a minisztériumnak még nem volt hivatalos értesülése.
A család a következő napokban keres egy olyan jogvédő szervezetet, amely jogsegélyt tud nyújtani Tóásó Elődnek, ha eljárás indul ellene. Arra azonban nincs lehetőségük, hogy Bolíviába utazzanak - mondta a férfi nővére.
A három gyermeket nevelő, s a kétéves legkisebbel gyesen levő fiatalasszony a könnyeivel küszködve állította: öccse nem terrorista, nem anarchista. Jóindulatú, becsületes, naiv és hiszékeny ember, akit lehet, hogy megtévesztettek, "bepaliztak".
Mint elmondta, informatika tanár végzettségű öccse, aki a Zrinyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem had- és biztonságtechnikai mérnöki szakának levelező hallgatója volt, a 2008-2009-es félévben felfüggesztette a tanulmányait, majd tavaly november elején Írországba ment munkát keresni. Onnan pedig még novemberben Bolíviába távozott. Bolíviába utazásának szándékát - bár nővérével folyamatosan tartotta a kapcsolatot - nem jelentette be a családnak.
"Ha tudom, mit tervez, lebeszéltem volna" - mondta a testvér. A tervezett merénylet felszámolása közben lelőtt Magyarosi Árpád gyermekkori barátja volt Tóásó Elődnek, a két fiú már bölcsődébe is együtt járt. Tóásó Előd nővére arról nem tudott, hogy a lelőtt barát áttért az iszlám hitre, de - mint mondta - testvére ezzel kapcsolatban biztosan nem követte.
"A halottak külföldi állampolgárok, gyaníthatóan magyarok"
A venezuelai Cumaná városban - egy latin-amerikai gazdasági csúcs alkalmából - tartózkodó Evo Morales arról számolt be újságíróknak, hogy még előző nap utasítást adott az összeesküvők letartóztatására, ami csütörtökön meg is történt: Santa Cruz bolíviai város egyik szállodájában félórás tűzharcban három embert lelőttek, kettőt pedig elfogtak. A sajtótájékoztatón vele volt Hugo Chávez venezuelai és Raúl Castro kubai elnök is.
La Pazban Hugo Escóbar bolíviai rendőrfőnök ugyanakkor azt közölte, hogy a halottak külföldi állampolgárok, gyaníthatóan magyarok, és egy bolíviai társuk is van. Az akció során robbanóanyagot, nagy kaliberű fegyvereket, és az elnöki gépkocsi konvoj követésére készített terveket foglaltak le. A letartóztatottakat Lap Pazba szállítják repülőgépen. A bolíviai konzuli ügyekkel is megbízott Király Zsolt Buenos Aires-i konzul magyar idő szerint szerda késő este telefonon arról tájékoztatta az MTI-t, hogy az argentínai magyar nagykövetség felvette a kapcsolatot a bolíviai hatóságokkal, amelyek péntekre ígértek hivatalos tájékoztatást a külképviseletnek.
A magyar nagykövetség továbbítja majd a La Pazból kapott információkat a budapesti Külügyminisztériumnak; ezt követően a tárca tud felvilágosítással szolgálni a sajtónak.
"Jár neki a konzuli védelem"
A Külügyminisztérium konzuli védelmet biztosít, ha bebizonyosodik, hogy van magyar az Evo Morales bolíviai elnök ellen tervezett merénylet felszámolása közben elfogottak között - mondta Szelestey Lajos külügyi szóvivő pénteken az MTI-nek.
Ha bebizonyosodik, hogy van magyar állampolgár az elfogottak között, akkor jár neki a konzuli védelem, ebben az esetben a bolíviai tiszteletbeli magyar konzul segíthet - hangsúlyozta a szóvivő.
Szelestey Lajos elmondta: a gyakorlat szerint a konzul meglátogatja a fogvatartottat a börtönben, felméri a helyzetét, elmondja neki, hogy mi vár rá, valamint javasolhatja, hogy fogadjon helyi ügyvédet. A szóvivő hozzátette: a Külügyminisztérium továbbra sem kapott hivatalos tájékoztatást a csütörtöki rajtaütésről. A bolíviai rendőrfőnök csütörtökön jelentette be, hogy két magyart és egy bolíviait lelőttek az Evo Morales bolíviai elnök ellen tervezett merénylet felszámolása közben.
A bolíviai El Deber hírügynökség internetes oldalának pénteki információi szerint a rendőrök a Santa Cruz-i Las Américas szállodában végrehajtott művelet során lőtték le Eduardo Rózsa Florest, Magyarosi Árpádot és Michael Martin Dwyert. A csütörtökön hajnalban lezajlott akció során őrizetbe vették Mario Tadicot és Tóásó Elődöt.
A két letartóztatott is magyar?
A La Razón bolíviai napilap úgy tudja, hogy a két letartóztatott is magyar. Az akciót helyi idő szerint csütörtökön hajnali ötkor indította egy a fővárosból átvezényelt különleges rendőri alakulat. Később egy másik helyszínen is találtak a csoporthoz tartozó fegyvereket.
Az ABI bolíviai hírügynökség is úgy értesült, hogy a lelőtt merénylők közül kettő magyar és egy bolíviai. Az összeesküvés hátteréről Morales elnök konkrétumokat nem mondott, de általában véve a bolíviai jobboldalt emlegette, mint politikai felelőst. Szerinte az összeesküvők őt, valamint az alelnököt és az egyik minisztert akarták meggyilkolni. Megemlített egy ír összeesküvőt is, de róla később nem esett szó.
A Prensa Latina kubai hírügynökség szerint a rendőri akciót a Las Americas szállodában hajtották végre, és közben egy robbanás is történt. A hírügynökség ugyanakkor úgy értesült, hogy a halottak mindegyike és két letartóztatott is magyar, s egy bolíviait is elfogtak. Álvaro García Linera bolíviai alelnök - akit a bejelentések szerint ugyancsak célpontul választottak a merénylők - La Pazban csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy a megtalált fegyverek mennyiségéből és típusából a rendőrség arra következtet: lehetnek más terrorista sejtek is a most felszámolt csoporton kívül Bolíviában.
A dokumentumok arra utalnak, hogy a merénylők szélsőjobboldali-fasiszta kapcsolatokkal rendelkeztek. Az EFE spanyol hírügynökség jelentésében kitért arra, hogy külföldiek is vannak az áldozatok és letartóztatottak között, de nemzetiségük egyelőre nem teljesen tisztázott: a nap folyamán magyarokról, horvátokról, egy írről és egy románról tett említést a latin-amerikai média a bolíviai összeesküvők mellett.
A bolíviai Santa Cruzban megjelenő El Deber című újság pénteki információi szerint a rendőrök a helyi Las Américas szállodában végrehajtott művelet során lőtték le Eduardo Rózsa Florest, Magyarosi Árpádot és Michael Martin Dwyert. A csütörtökön hajnalban lezajlott akció során őrizetbe vették Mario Tadicot és Toaso (?) Elődöt. Utóbbi és Magyarosi a hatóság közlése szerint magyar állampolgár, Dwyer ír, míg Rózsa és Tadic bolíviai.
Gyászszertartást tart az iszlám közösség Rózsa-Flores Eduardo emlékére
Gyászszertartást tartanak jövő pénteken a Magyar Iszlám Szövetség székházában a bolíviai elnök ellen tervezett merénylet felszámolása közben lelőtt Rózsa-Flores Eduardo emlékére - olvasható a barikád.hu internetes oldalon pénteken közreadott közleményben.
A közleményt Bolek Zoltán, a Magyar Iszlám Szövetség elnöke jegyezte. Rózsa-Flores Eduardo - saját közlése szerint - a Magyar Iszlám Közösség alelnöke volt. Flores 2003-ban tért át az iszlám hitre és a Magyar Iszlám Közösség alelnöke lett. A férfi saját bevallása szerint "élete és halála" is Allahról szólt.
A jobbik.net hírportál pénteken a következő szöveget tette közzé a fényképe alatt: "Mély fájdalommal tudatjuk, hogy elhunyt barátunk, szerkesztőtársunk, Rózsa-Flores Eduardo. Meghalt a hazájáért."