A tizennégy gyanúsított közül
Győri fémkereskedők - még nyolcan vannak előzetesben
Mivel Magyarországon egyes termékekre bevezették a fordított adózást, a csoport olyan tagállamot keresett a csaláshoz, ahol az unió általános szabályai érvényesek, így az eladásból bruttó árbevétel keletkezett.
2013.07.02 19:35MTI
Még nyolcan vannak előzetes letartóztatásban a január elején kipattant győri fémkereskedőügy tizennégy gyanúsítottja közül: öt ember esetében kedden három hónappal meghosszabbították a kényszerintézkedést, három ember ügyében jövő hétfőn dönt a Győri Járásbíróság - közölte Máté Kinga, a Győri Törvényszék szóvivő bírája.
Máté Kinga a döntés indokaként azt mondta: valamennyi gyanúsított esetében változatlanul fennáll az összebeszélés, a nyomozás megnehezítése, a szökés vagy elrejtőzés veszélye, de a döntést indokolja az eljárás különös tárgyi súlya, határon átnyúló jellege is.
Hozzátette, emellett a bűncselekményben vezető, szervező szerepet játszó gyanúsítottak, illetve azok esetében, akik ellen korábban ilyen vagy hasonló ügyben folyt eljárás, továbbra is megalapozottnak látta a bíróság a bűnismétlés veszélyét is.
Januárban magyar, cseh és szlovák nyomozószervek együttműködésének eredményeként fogták el a csapat tagjait, egyikük már akkor is a jogerős szabadságvesztését töltötte. A kétszáz emberrel végrehajtott akcióban 19 nagy értékű autót, köztük Bentleyt, Maseratit foglaltak le összesen 230 millió forint értékben, továbbá 62 millió forintnyi készpénzt és ékszereket, a széfekből pedig hat kilogramm aranyat.
Sors László, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal bűnügyi elnökhelyettese akkor elmondta: a győri család tagjaira épülő bűnszervezet fémhulladékot szállított Magyarországról szlovák és cseh végfelhasználóknak. Mivel Magyarországon egyes termékekre bevezették a fordított adózást, a csoport olyan tagállamot keresett a csaláshoz, ahol az unió általános szabályai érvényesek, így az eladásból bruttó árbevétel keletkezett. Mivel a láncba beiktatott strómancégek nem fizették be az általános forgalmi adót, a bevétel teljes egészében az irányítóknál landolt.
Tibor Gaspar országos rendőrfőkapitány szerint a szlovák költségvetést 21 millió eurós (6,2 milliárd forintos) kár érte. Az ügyben 555 adóköteles tranzakcióról van szó, 112 millió euró átutalásával. A szervezet elsősorban rezet szállított négy felvásárló cégnek.
Vladimir Kram, a cseh rendőrség Korrupcióellenes és Gazdaságvédelmi Hivatalának igazgatóhelyettes azt közölte, hogy a csoport Csehországban öt gazdasági társaságon keresztül 80 millió korona (920 millió forint) értékben követett el adócsalást, és emiatt nyolc embert fogtak el.
Kapcsolódó írások:
- Konténerestül lopták a vasat
- Többmilliárdos kárt okoztak a győri fémkereskedők
- Győri fémkereskedők - tizennégyen előzetesben
- Az adóhatóság fékezné meg az illegális fémkereskedelmet
- Számlagyártás fémkereskedőknek
- Többmilliós kár: szétlopták a transzformátorokat
- Januártól nem fémkereskedő az autóbontó
- Cozma-ügy: bűnjelet keresett a rendőrség
- Rendelet segít az orvrégészeknek?
- A cél a fémlopások visszaszorítása - a Parlament vitatja a kérdést