Szimulált veszélyhelyzet
Árvízvédelmi gyakorlatot tartottak Szabolcsban
Árvízvédelmi gyakorlatot tartottak tíz Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei településen kedden.
2012.09.25 17:15MTIAz úgynevezett törzsvezetési és végrehajtási gyakorlaton szimulált veszélyhelyzetet kellett megoldaniuk a térségi katasztrófavédelmi igazgatóságnak és együttműködő társszerveknek. A gyakorlat forgatókönyve szerint az elmúlt napokban a Felső-Tisza vízgyűjtőjén jelentős mennyiségű, átlagosan 130 milliméternyi csapadék esett, egyes területeken azonban 250-280 milliméternyi csapadékot is regisztráltak. A külföldi vízgyűjtőn elsősorban a kárpátaljai Oroszmokrán és Királymezőn, Erdélyben pedig az Iza vízgyűjtőjén alakultak ki a nagyobb csapadékgócok.
A sok eső miatt - a folyók alacsony mederteltsége ellenére - heves áradás indult a Felső-Tisza, a Szamos és a Túr külföldi szakaszain. A folyók vízszintje minden eddigi szintet meghaladott. A szituációs gyakorlat szerint a gátak nem bírták a mederben tartani a vizet, az elöntötte a Tisza és a Túr öblözetében fekvő kilenc települést. A gyakorlaton a védelmi bizottság katasztrófavédelmi munkacsoportja a veszélyeztetett területről részlegesen kitelepítette a lakosságot, az emberek elhelyezéséről más településeken gondoskodtak.
Takács Judit, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője az MTI-nek elmondta: a gyakorlat célja az volt, hogy felkészüljenek egy esetleges riasztással, felderítéssel, mentéssel, védekezéssel, kitelepítéssel és elhelyezéssel kapcsolatos feladatra, illetve gyakorolják egy váratlanul bekövetkező árvíznél felmerülő feladatok végrehajtását. Az utóbbi évtizedek egyik legsúlyosabb, a Felső-Tisza térségét érintő természeti katasztrófája 2001-ben történt: a Kárpátokból érkező hatalmas vízmennyiség Tiszán és a Túron keresztül a tájegység településeire zúdult.
Az ár nyolc települést öntött el, a beregi öblözetben fekvő községekből 18 ezer, a Szatmári-síkság településéről pedig kétezer embernek kellett elhagynia otthonát. Emberéletben nem esett kár, az állam összesen 32,4 milliárd forintot fordított az újjáépítésre és a kártalanításra.