Drogcsempészésért 8-10 év börtön jár
Egyre több a magyar drogfutár Dél-Amerikában
Egyre több magyar drogfutárt fognak el Dél-Amerikában, az elmúlt hetekben három magyar bukott le Peruban - mondta Berta Krisztina, a Külügyminisztérium konzuli főosztályának vezetője csütörtökön az MTI-nek.
2008.04.10 18:30MTIEgy újabb hullám figyelhető meg a drogcsempészetben, egyre több magyar drogfutárt fognak el Dél-Amerikában. Teljesen egyértelmű, hogy magyar bűnözői csoportok élénkítették ezen a téren a tevékenységüket - mondta Berta Krisztina Budapesten tartott sajtótájékoztatóján a távirati irodának. Az elmúlt hetekben három magyar drogfutár bukott le, mindannyian Peruban.
Ez változás a korábbi időszakhoz képest, amikor Ecuadorban volt a legtöbb ilyen eset - tette hozzá. Az MTI kérdésére a főosztályvezető elmondta: a konzuli szolgálat egyelőre nem tudta megerősíteni azt a sajtóhírt, hogy egy hete Argentínában is lebukott egy magyar drogfutár. A magyar diplomácia rendszeresen tartja a kapcsolatot a börtönbe kerültekkel. A konzulok mozgástere azonban korlátozott: nem tudják meggyorsítani a gyakran évekig elhúzódó eljárást, és a börtönkörülményeken sem tudnak változtatni - hangsúlyozta a főosztályvezető.
Mint mondta, konkrét tudomásuk nincs arról, hogy a fogdákban súlyosan bántalmaznák a magyar fogvatartottakat, de általánosan el lehet mondani, hogy a latin-amerikai börtönök veszélyesebbek az európaiaknál. Hozzátartozók számolnak be arról, hogy információik szerint súlyosan bántalmazták hozzátartozójukat latin-amerikai börtönben - fűzte hozzá. Ugyanakkor az esetek többségében a már elítéltek nem kérik azt, hogy Magyarországon töltsék le a büntetésüket a dél-amerikai börtön helyett.
Ennek oka az lehet, hogy az adott országban akarják folytatni az életüket, ott vannak kapcsolataik - tette hozzá. A főosztályvezető nem tud olyan esetről, amikor bebizonyosodott volna az elmúlt években, hogy ártatlanul tartottak volna fogva drogcsempészettel gyanúsított magyart. "Nem ártatlan emberek kerülnek ilyen helyzetbe, az a nagyon-nagyon ritka kivétel" - hangsúlyozta Berta Krisztina.
Varga Koritár Pál, az Andok-térség országaiba akkreditált utazó nagykövet egy hónappal ezelőtt tért vissza latin-amerikai körútjáról, ahol a magyar fogvatartottak ügyével is foglalkozott. A nagykövet az MTI-nek elmondta: általában fiatalok kockáztatják a szabadságukat viszonylag kis összegekért. Drogcsempészésért 8-10 év börtön jár ezekben az országokban, a fogvatartottak helyzete pedig korántsem könnyű.
A börtönök általában túlzsúfoltak, Ecuadorban például 17.000 elítéltet tartanak fogva, összesen hat-hétezer főre tervezett helyen - tette hozzá. Latin-Amerikában jelenleg 22 magyar van fogságban, közülük 15 drogfutárként. A kontinensen magyar drogcsempészek mintegy fele Ecuadorban van börtönben, hatan pedig Peruban. Világszerte ötszáz magyart tartanak külföldön fogságban, a legtöbbet Ausztriában és Németországban.
Sokan vannak Dél-Kelet-Ázsiában, Afrikában és Latin-Amerikában is. A külföldön fogvatartott magyarokról a konzuli törvény rendelkezik. A konzulok számos téren segítenek, ha valaki börtönbe kerül. Egyebek mellett felveszik a kapcsolatot a helyi hatóságokkal, segítenek ügyvédet szerezni, igény esetén tájékoztatják a családtagokat, barátokat. A költségeket azonban a letartóztatottnak, vagy rokonainak kell állnia.
A konzul szóvá tudja tenni a nem megfelelő börtönkörülményeket, ez azonban nem kötelezi a hatóságokat arra, hogy áthelyezzék a bebörtönzöttet. A diplomácia nem tud hatni a bíróságokra sem, nem tudja meggyorsítani az eljárást.