Húszéves a 3M hazánkban
100 év innovációja Magyarországon
Laptop-kijelzők, orvosi műszerek, portörlők, Post-it, csiszolópapír, szúnyogűző. Mi a közös bennük? A 3M mindet (vagy legalábbis mindegyik valamelyik komponensét) gyártja. Betekintés a technológia világába.
2011.05.28 16:36ma.huSajtótájékoztatóján büszkén számolt be arról az 1902 óta létező multinacionális vállalat, hogy hazai leánya idén lett 20 éves. Ennek kapcsán bárki számára megtekinthető bemutatót is tart a 13. kerületi Ram Colosseumban, a cég által készített termékekből. Többek között kipróbálhatjuk az eltéphetetlen habalapú ragasztót (amit azért, hosszas erőlködés után, a bemutatón jelenlevő újságírók közül egyedül nekünk sikerült mégiscsak megadásra kényszeríteni), megtapogathatjuk a speciális törlőfelületeket, megtekinthetjük a fogak belsejére felszerelhető fogszabályzót, a laptopok képernyőjének betekintési szögét lecsökkentő fóliát, de akár egy olyan tűzálló folyadékot is láthatunk, mely megvédi az elektromos eszközöket a sérüléstől, miközben működésüket nem akadályozza. Ezt demonstrálandó, a 3M egyik szakembere a folyadékba mártott telefont sikeresen csörgette meg.
Sokan nem tudják, de a cég nevéhez fűződik a Post-it létrehozása is. Az 1980-ban megszületett öntapadó papírlap-csomag nemrég újult meg, immár környezetbarát alapanyagokból készült változat is elérhető. Ezek 100 százalékig újrafeldolgozott papírból készülnek, növényi alapú ragasztóanyag alkalmazásával, újrafelhasznált kartonos csomagolásban.
A közel 64 ezres termékválasztékból mintegy ezer darab került kiállításra Magyarországon, többek között az a megoldás, ami a cég nanotechnológia és ragasztástechnika terén elért sikereit ötvözi. A több mint 200 rétegből készült, gyakorlatilag víztiszta autóüveg fólia az UV sugarakat szinte teljes mértékben kiszűri, emellett igen jónak mondható, 58 százalékos hővédelmet biztosít, miközben a látható fényt 68 százalékban átengedi.
Az éves szinten Magyarország GDP-jének ötödét megtermelő vállalat összesen 75 ezer alkalmazottat foglalkoztat, hazánkban mintegy hetvenen dolgoznak a 3M-nek. A tavalyi évben 1,4 milliárd dollárt fordítottak kutatásra és fejlesztésre, ez a 26,6 milliárd dolláros bevételből származó 4 milliárdos profit valamivel több mint harmadának visszaforgatását jelenti. Nem meglepő módon ennek a hatalmas volumenű fejlesztésnek köszönhetően a vállalat nagyjából 40 ezernyire (!) tehető szabadalmai szinte minden területre kiterjednek, és számos iparágban az első három között található az egy cégre jutó szabadalmak tekintetében.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06