Farkast kiáltanak

Hátulról sunnyognak be a kínaiak?

Cáfolta a vállalatot ért támadásokat a Huawei, mely szerint a távol-keleti, elsősorban hálózati eszközöket fejlesztő és gyártó cég kapcsolatot tart fenn a kínai hadsereggel, pénzügyi támogatást kap a kínai kormányzattól és veszélyt jelent az Egyesült Államok nemzetbiztonságára.

2011.02.25 20:15ma.hu

Azután volt kénytelen hivatalosan is reagálni, nyílt levelet írni Ken Hu, a Huawei amerikai részlegének vezetője, hogy több, megbízhatóságát kétségbe vonó támadás is érte a vállalatot amerikai és brit irányból. Hu szerint ezek az állítások hamisak, mindamellett jelentősen és negatívan befolyásolják a cég üzletmenetét. Az igazgató, eloszlatandó az angolszász kételyeket, meghívta az amerikai hatóságokat, hogy vizsgálják át a Huaweit és a vállalat biztonsági eljárásait.

A fentivel analóg fenyegetettséggel kell szembenéznie a kínaiaknak Nagy-Britanniában is. A ködös Albionban az amerikaival hasonló lépésre volt kénytelen elszánni magát a Huawei: Banbury-ben egy, a brit titkosszolgálat lehallgató-központja által megfigyelt tesztközpontot hozott létre, bebizonyítandó, hogy a vállalat hálózati termékei megfelelnek a kritikus nemzeti infrastruktúrák kiszolgálásával szemben támasztott igényeknek. A szigetország fontos piaca a vállalatnak, jelenleg éppen a 2012-re elkészítendő londoni metróhálózat mobilkommunikációs hálózatára pályázik a cég.

Hu nyílt levelének megírásához az a két héttel ezelőtti, USA-ban történt eset adta az utolsó lökést, mely a Huawei egyik legfrissebb felvásárlási szándékával kapcsolatban hozott viharfelhőket a kínaiak egére. A vállalat nemrég jelentette be a kaliforniai, fizetésképtelenné vált, szervermegoldásokkal foglalkozó 3Leaf felvásárlását, ám az amerikai, külföldi befektetéseket felügyelő bizottság február 11-én elkaszálta a mintegy 2 millió dollárra taksált üzletet. A kínai távközlési eszközöket gyártó cég kénytelen volt elállni akvizíciós terveitől.

"Sajnálatos módon az elmúlt 10 év során, az Egyesült Államokban való megjelenésünk óta számos alkalommal szembe kellett néznünk a Huaweivel kapcsolatos tévhitekkel. Ha az Egyesült Államok kormányának bármilyen valós aggálya van a vállalat szándékait illetően, szeretnénk ezeket egyértelműen megismerni és megérteni, függetlenül attól, hogy ezek a cég múltbeli vagy jövőben várható fejlesztéseivel vannak kapcsolatban. Hiszünk az Egyesült Államok kormányával való szoros együttműködés kialakításában, hogy felderítsük a problémákat, és megfelelhessünk minden további, szükségesnek ítélt biztonsági feltételnek. Továbbra is nyitottak maradunk bármilyen, az amerikai hatóságok által kötelezőnek mondott vizsgálat előtt, és folytatjuk eddig kialakított együttműködésünket az összes kormányzati hivatallal." - írta levelében Hu.

Kérdés azonban, mennyire nyugtatja ez meg a farkast kiáltó közvéleményt. Hosszú évek óta kering ugyanis a pletyka, miszerint kapcsolat van a Huawei és a PLA, a Népi Felszabadító Hadsereg (Kína hadereje) között. Ezt táplálja az a tény is, hogy a kínai vállalat alapítója és vezérigazgatója, Ren Zhengfei 1974 és 1983 között valóban a PLA-nál szolgált, ám mérnöki zászlóaljában nem vállalt semmilyen rangot, állítja Hu.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.