Twitter és forradalom
A modern technika nem csak a demokratákat segíti
Sokan gondolják, hogy az internet elterjedésével a demokrácia is megállíthatatlanul terjed, hiszen a modern technológia lehetővé teszi, hogy az ellenzék széles körben terjessze nézeteit.
2010.02.13 14:59globusz.netA baj csak az, hogy a technika gonosz célokat is szolgálhat - írja Luke Allnutt, a Szabad Európa Rádió hírportáljának főszerkesztője a The Christian Science Monitor véleményrovatában.
A választási csalás miatt az utcára vonuló iráni ellenzék a Twitter nevű, mobiltelefonon keresztül frissíthető miniblog segítségével szervezte a demonstrációkat, a rendőri brutalitásról készült mobiltelefonos felvételek pedig bejárták a médiát. A teheráni események hatására a sajtót ismét elárasztotta a modern technológiával kapcsolatos optimista jóslatok özöne. Hiába irányítja a kormány kézi vezérléssel a napilapokat, a televíziót és a rádiót, a mobiltelefont és az internetet nem nagyon tudja cenzúrázni - írták a nyugati lapok. Timothy Garton Ash tekintélyes brit történész nagy elragadtatásában egyenesen úgy fogalmazott, hogy „a modern forradalmakban a Twitter fontosabb, mint a páncél", és reményét fejezte ki, hogy a digitális Dávid legyőzheti a teokratikus Góliátot.
Luke Allnutt azonban nem ilyen optimista. Utal rá, hogy Nigériában és Ruandában például SMS-üzenetek uszítottak mészárlásra. A modern technika lehetőségeit nem csak a demokratikus ellenzék tagjai, hanem a szélsőséges csoportok is kihasználják: a mobiltelefonnak és az internetnek hála ők is könnyebben kicsúsznak a hatóságok ellenőrzése alól. Az online fórumok lehetővé teszik a globális terrorista hálózatok egyszerű megszervezését, a neonáci szervezetek eszméinek népszerűsítését és a pedofilhálózatok működését. Egyiptomban nem a demokraták, hanem a Muszlim Testvériség által fenntartott portálok és fórumok élvezik a legnagyobb népszerűséget. Hasonló a helyzet Libanonban, ahol a Hezbollah folytat sikeres online propagandahadjáratot szélsőséges iszlám fundamentalista eszméinek terjesztésében. Oroszországban pedig egyebek között az Illegális Bevándorlást Ellenzők Szervezete virágzik az internetes nyilvánosság segítségével. 2008 augusztusában, a Grúzia ellen indított támadás idején pedig orosz nacionalista fiatalok szerveztek hazafias online akciót a grúz kormányzati portálok megbénítására.
Sőt, a modern telekommunikáció a polgárháborús pusztítás és vérengzés elharapódzásához is hozzájárulhat - figyelmeztet Allnutt. Ha az ellenség kegyetlenségeiről készült felvételek mindenkihez gyorsan eljutnak, akkor tömeghisztéria alakulhat ki, és durva bosszúhadjárat indulat. Ha 1994-ben lett volna mobiltelefon, a hutu-tuszi leszámolások talán még kegyetlenebbek lettek volna.
Ami pedig a demokráciát illeti, finoman szólva is kétséges, hogy vajon a Twitter segíti-e az iráni ellenzéket, hiszen a hatalom is egyre inkább megtanulja kihasználni a modern technika nyújtotta lehetőségeket. Az iráni rendőrség az internetes levéllisták és az online közösségek tagjait sokkal könnyebben megfigyelheti, mint a kávéházakban, magánlakásokban szerveződő csoportokat.
A hatóságok is felismerték ezt, és lecsaptak az ellenzéki fórumok tagjaira, később pedig az interneten tették közzé a keresett tüntetők képét, arra kérve a kormányhoz hű internethasználókat, hogy segítsenek az azonosításukban és felkutatásukban. A technológia semleges: a Twitter hatalmat ad a tüntetők kezébe, később viszont a kormány is felhasználhatja ellenük.
z interneten tudósító twitterezők ugyanis azonosíthatók. Mindez persze nem újdonság. Eleinte sokan a rádióban is a tartós világbéke az új demokrácia megteremtésének lehetőségét látták. Aztán kiderült, hogy a rádió a náci Németország és a sztálini Szovjetunió totalitárius eszmeiségének is kiváló propagandaeszköze. Ahogyan a rádió majd aztán a televízió sem csak a demokratikus eszmék terjedését segítette, úgy az internet elterjedése sem feltétlenül erősíti a szabadságot és az egyenlőséget.
„Az utópisták és a technikai fejlődés kritikusai is azt feltételezik, hogy a technológiai változások megváltoztatják az emberi természetet és viselkedést. A technika önmagában nem, csak az ember képes megváltoztatni a világot." A kérdés már csak az, hogy kik élnek a technika nyújtotta lehetőséggel: a demokraták avagy a zsarnokok és a szélsőségesek.