Netháború Pittsburgben
G20 - a tüntetők és a rendőrök versenyt futnak az Twitteren
Mikrokamerákkal felszerelve és a Twitter mikroblog portálon "lógva" próbálják meg egymást kicselezni a tüntetők és a rendőrök a húsz legnagyobb fejlett és fejlődő ország (G20) pittsburgi csúcstalálkozóján.
2009.09.26 14:35MTICsütörtökön és pénteken az amerikai városban rendezett tiltakozó megmozdulások szervezői napi huszonnégy órán át küldték egymásnak a Twitteren a figyelmeztetéseket: "Vigyázat! A rendőrség egyetemistákra támad a pittsburgh-i egyetemen", vagy "Vigyázat! Oakland negyedből elszállítottak minden kukát".
A médiát mobiltelefonokkal és mikrokamerákkal készített videofelvételek árasztják el, amelyek egyenesben számolnak be a tüntetésekről. A helyi televízió műsorvezetője csütörtökön közölte: túlságosan sok videofelvételt kaptak, amelyeket nem tudnak mind bemutatni, így azok a honlapon (wpxi.com) tekinthetők meg. A rendőrség is nagy szakértelemre tett szert a mikrobloghálózat tanulmányozásában.
"Ellenőrzésre, nem pedig a tüntetőkkel való csevegésre használjuk a Twittert" - mondta Sue Kerver, a G20-csúcs alkalmából tartott megmozdulások felügyeletére bevetett egyik rendvédelmi szerv, az amerikai parti őrség hadnagya. "A Twitter ellenőrzésével és a terepen történtek megfigyelésével összehasonlíthatjuk az értesüléseket és felkészülhetünk a legénység szempontjából fontos eseményekre" - mondta Kerver hadnagy.
Az elektronikus megfigyeléshez csatlakoznak a tüntetők felett elrepülő, kamerával felszerelt rendőrségi helikopterek. Ez volt a tüntetők Twitteren keresztül történő rendőrségi megfigyelésének premierje az amerikai rendőrség számára, amely a G20-csúcsot a különböző rendőrségi szervek közötti együttműködés főpróbájának is tekinti Lavonnie Bickerstaff tizedes, az önkormányzati rendőrség munkatársa szerint.
"A tüntetők egy sor információt közölnek, így ez a forrás igen hasznos eszköz" - így a tizedes.
Az új technológiák a demokrácia új eszközét jelentik Ravi Singh szerint, aki a médiáknak a választási kampányban történő felhasználására szakosodott Electionmail.com amerikai cég vezetője. "Az internet fontos kiegyenlítő tényezővé vált. Forradalminak tekinthető, hogy valós időben, ekkora sebességgel lehet kommunikálni a közösségi portálokon, mint a Facebook vagy a Twitter" - mondta el telefonon a szakértő, aki éppen Ukrajnában oktatja ezen új eszközök használatát a pártoknak.
"Tudnunk kell azonban, hogy az ellentétes táborokban mindenki ellenőrizni akarja az üzeneteket" - tette hozzá Singh, emlékeztetve, hogy az internetet és a Twittert az iráni választások utáni tüntetéseken is bevetették. A szakértő az új technológiák etikai kisiklásaira is figyelmeztet. "Valójában nem tudjuk, hogy van-e igazság ezekben az üzenetekben. A valódi újságírást nem pótolják" - véli.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06