Mikrobi utódjai vadásszák a pollent
Robotok óvnak a fulladástól Japánban
Az allergiás betegségek legnagyobb hányadát a különböző növények virágpollenjeiben, azaz hímivarsejtjeiben lévő fehérjék váltják ki. A szaporodáshoz nélkülözhetetlen, szabad szemmel nem látható sejteket leginkább a rovarok vagy a szél közvetítik a növények között.
2008.01.30 13:40terminal.hu
Mivel az allergiát okozó pollenek nagy része igen könnyű, a légáramlatok segítségével terjednek szét a levegőben. A szaporítóanyag a légutakon keresztül jut a szervezetbe, enyhe vagy súlyos panaszokat okozva.
A kora tavasztól június végéig virágzó fák pollenjeire lényegesen kevesebb ember érzékeny, mint az egyéb növényi vagy környezeti allergénekre. A virágzási idő fajtánként változó, azonban a keresztallergia kialakulása miatt tartós panaszokat is okozhat, leginkább kötőhártya-gyulladást, de előfordulhat a fapollenekre érzékenyeknél szénanátha és asztmás roham is.
A pollenallergiában szenvedő betegek számára fontos a virágzások idejének ismerete, amelyekről a pollenjelentések adnak felvilágosítást. A levegő virágpor-koncentrációját az úgynevezett pollencsapdák segítségével mérik a szakemberek. Ez idáig Tokióban is így volt, ám egy új kezdeményezésnek köszönhetően a képen látható helyes kis robotok monitorozzák a levegőt, és ez alapján informálják használójukat, hogy merre mehetnek tovább fulladás nélkül - vagy rosszabb esetben enyhe légszomjjal.
Első körben kétszáz önkéntes szénanáthás hagyja a pollencsapdáját esténként a küszöbön, hogy másnap megsétáltassa. Út közben a robot elkapja a szállingózó virágport, és figyelmeztetésként megváltoztatja szemének színét, valamint az adatokat elküldi a meteorológiai központnak is.