Az idegekre is jó hatással lehet a beültetése

Meggyógyítja az emberi test sérült szöveteit egy chip?

Skót kutatók egy olyan szilikon chip kifejlesztésén dolgoznak, ami meggyógyítja az emberi test sérült szöveteit.

2009.02.08 10:30ma.hu

Új szintre léphet az ember és a gépek közötti kapcsolat, ha a gyakorlatban is használható lesz az Edinborough-i Egyetem kutatói által fejlesztett technológia, ami lehetővé teszi idegsejtek részletes mintázatú csoportjának a növesztését egy szilikonchip felületén.

A chipekkel az emberi test sérült idegeit és izomrostjait pótolhatják a jövőben, de hosszú távon bármilyen emberi szövet helyettesítésében segíthet az új technológia használata.

A tudósok egy mintázatot nyomtattak a chipek puha szilikon felületére. Ezután egy fehérjékből és idegsejtekből álló keverékbe mártották a chipeket, melyek felszínén a mintázatot követve növekedni kezdtek az idegsejtek.

A módszer elvileg őssejtekkel is működik és a kutatók reményei szerint a jövőben az összes emberi szövet mesterséges előállítását lehetővé teszi majd.

"A kutatásunk egy apró, de fontos lépés sok tudós és orvos hosszú távú célja felé vezető úton, ami a sebészeti úton beültetett implantátumok előállítása szilikon chipek segítségével." -mondta el Alan Murray a kutatás vezetője a BBC - nek.

"Most már képesek vagyunk arra, hogy meghatározzuk a sejtek növekedésének irányát a chipeken és ezáltal a testben is. Az egyik terület, ahol a kutatásainkat használni lehet majd, az a protézisek fejlesztése, ha a sérült szövetekből származó sejteket is sikerül olyan irányba növeszteni, amerre szeretnénk." - nyilatkozta a skót tudós, akinek a módszer felhasználási lehetőségeivel kapcsolatban a távoli jövőben, néha olyan science - fiction filmek jutnak eszébe, mint a Hihetetlen Hulk.

A kutatók szerint a technológia belátható időn belül segítséget jelenthet a gyógyszerek fejlesztésében is, mivel csökkentheti az állat kísérletek számát, ha egy szer hatásait élőlények helyett chipeken is lehet majd tesztelni.

Azt, hogy az első poszthumán létforma mikor jön létre a számítógépek és az emberi test apró részeinek egyesítésülésével még nem tudni.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.