Top10

Mit kérdeztünk legtöbbször a Google-től?

Idén ünnepli tizendik születésnapját a keresőóriás Google. Erről a nevezetes alkalomról egy cikksorozatban fogunk megemlékezni, melynek első részét most olvashatják.

2008.10.08 08:28Z., ma.hu

A Google 1999 óta készíti el nemzetközi szinten, 2006 óta pedig hazánkban is a legnépszerűbb, illetve a leggyorsabban terjedő keresőkifejezések listáját, amelyekből kiderül, hogy az adott évben kik voltak azok a közszereplők, melyek voltak azok az események, történések, amelyek a leginkább megmozgatták az internetezők fantáziáját. A cég tizedik születésnapja alkalmából újra közzétette az elmúlt évek listáit.

Nézzük az 1999. év legnépszerűbb nemzetközi keresőkifejezéseit: Pokémon, Apollo, Slashdot, y2k, „Esőkabát” maffia, Floyd hurrikán, Koszovó, DeCSS, MIT Egyetem és Star Wars.

A legnépszerűbb keresőkifejezések listája egy adott időszak, jelen esetben az 1999-es év legtöbbet keresett kulcsszavait rangsorolja. 1999-ben a legnépszerűbb keresőszó a Pokémon volt. A japán rajzfilmsorozat hatalmas népszerűségnek örvendett az egész világon és persze hazánkban is.

A y2k is a kedvenc témák közé tartozott, hiszen a világhálon sokan 2000-re jósolták a világvége mellett az összes számítógép leállását, az infrastruktúra összeomlását is. Az informatika világában elmaradt a katasztrófa, a természet azonban már nem volt ilyen kegyes az emberiséghez, hiszen a Floyd hurrikán jelentette fenyegetés miatt 2,6 millió embert kellett evakuálni az Egyesült Államokban.

A 2000. év leggyorsabban terjedő nemzetközi keresőkifejezései: Napster, Britney Spears, Olimpia, Gnutella, Választás, Gazdaság, Big Brother, CNN, Survivor és Tour de France.

2000-től a Google áttért a leggyorsabban terjedő keresőkifejezések listájára, amely azt mutatja, hogy az előző időszakhoz képest melyik keresőkifejezés népszerűsége nőtt a legnagyobb mértékben. A popzene állandó beszédtémát szolgáltat a nagyközönségnek, feltörekvő szupersztárként Britney Spears magánélete pedig különösen kedvelt témája volt a bulvársajtónak és a netezőknek is.

Az aktuális amerikai elnökválasztás és a sportesemények is sok látogatót vonzottak, így az olimpiai játékok és a Tour de France is a leggyorsabban terjedő kifejezések között volt. A valóságshow-k is ekkoriban értek népszerűségük csúcsára, így a Big Brother és a Survivor is a legkeresettebb kifejezések közé tudott kerülni.

A 2001. év leggyorsabban terjedő nemzetközi keresőkifejezései: Nostradamus, CNN, World Trade Center, Harry Potter, Anthrax, Windows XP, Osama Bin Laden, Audiogalaxy, Taliban és Loft Story.

A 2001-es év leggyorsabban terjedő kifejezéseit nagyban meghatározta a szeptember 11-i World Trade Center elleni repülőgépes terrortámadás. A CNN, a World Trade Center, Osama Bin Laden és az anthrax kulcsszavak ezért terjedhettek olyan gyorsan. A Windows XP-t 2001-ben mutatták be, a Harry Potter és a bölcsek köve című mozifilm premierje is erre az évre esett, így nem csoda, hogy ilyen hatalmas volt irántuk az érdeklődés.

A 2002. év leggyorsabban terjedő nemzetközi keresőkifejezései: Pókember, Shakira, Téli olimpia, Futball világbajnokság, Avril Lavigne, Star Wars, Eminem, American Idol, Morrowind és Warcraft 3.

A popszakma feltörekvő csillagai ismét sokak érdeklődését keltették fel: Eminem, Shakira és Avril Lavigne népszerűsége is ebben az időszakban nőtt meg igazán. Eközben egy új valóságshow tűnt fel a tengerentúlon, az American Idol, amely a Megasztárhoz hasonlóan tehetséges énekeseknek nyújtott kiugrási lehetőséget.

A sport és a számítógépes játékok szintén rendkívül népszerűek voltak, így a téli olimpiai játékok, a futball világbajnokság, a Morrowind nevű szerepjáték és a stratégiai játékok egyik királya, a Warcraft 3 is bekerült a tízes listába.

A 2003. év leggyorsabban terjedő nemzetközi keresőkifejezései: Britney Spears, Harry Potter, Mátrix, Shakira, David Beckham, 50 Cent, Irak, A gyűrűk ura, Kobe Bryant és a Tour de France.

2003-ban hasonló témák vonzották a netezőket, mint egy évvel korábban. A lista új sztárjai közé tartozott a futballista David Beckham, a rapper 50 Cent és a kosárlabdázó Kobe Bryant is. A Mátrix és A gyűrűk ura folytatását az első részek világsikere miatt hatalmasra nőtt rajongótábor várta, ennek köszönhetők a kiváló helyezések.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.