Kalózharc
Kína: 70 százalékkal csökkent az Office 2007 ára
A következő szabály van kialakulóban a kalózszoftverek elleni küzdelemben: ha nem tudod őket leverni, csökkentsd az árakat annak reményében, hogy legalább valamennyi profit bejön majd.
2008.09.25 10:00Z., ma.huLegalább is ez a helyzet Kínában, ahol a tavalyi évben a Financial Times felmérése szerint a szoftveres kalózkodás 80% feletti volt (5-ből 4 szoftver illegális). Abban reménykedve, hogy valamennyit mégis sikerül eladni, a Microsoft az Office Home és Student 2007 csomagok árát 29 dollárnak megfelelő jüanra sülyesztette, ez pedig 70%-os árcsökkenést jelent.
Legnagyobb megrökönyödésünkre úgy tűnik, hogy a dolog nagyszerűen működik, mivel a kiskereskedők kb. fél évre való mennyiséget vásároltak fel az új promócióra, és állításuk szerint készleteik a vártnál gyorsabban fogynak. Szinte azonnal belénk hasít a kérdés: Milyen üzenetet kommunikál ezzel a Microsoft? Kalózkodjatok sokat/többet, és aztán egyszercsak a legális változat jóárasított áron lesz kapható? A legtöbb szoftverfejlesztő azt válaszolná erre, hogy a szoftverek a kalózmásolatok miatt olyan drágák.
Ha minden szoftver 70 százalékos áron kerülne a boltokba, akkor vajon megszűnne a kalózkodás? Vagy csökkenne a mértéke? Meg lehetne találni az egyenlőséget az ár és a profit között? Elképzelhető, hogy még a nyereség is nőne, ha olcsóbban vehetnénk szoftvereket?
Felmérésnek, laborkutatásnak nagyszerű lesz a kínai példa. A kérdés az, hogy a Microsoft nyeresége nőni fog-e Kínában. Lehetséges, hogy sok kicsi többre megy?