Újra nyitva
Kína ismét megnyitja az internetet az újságírók számára
A szappanopera tovább folytatódik. Jelenlegi állás szerint mégsem kell aggódniuk az olimpiára akkreditált zsurnalisztáknak, a kínai kormány teljes körű hozzáférést ígér számukra.
2008.08.04 08:21koac, ma.huAz utóbbi időszak olimpiával kapcsolatos hírei másról sem szóltak, mint a kínai kormány és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság harcáról, melyben jelen pillanatban utóbbi tűnik győztesnek, tekintve, hogy sikerült rávennie a kínaiakat, hogy oldják fel az világháló korlátozását, legalább az újságírók számára. Az előzmények tükrében azonban botorság lenne azt hinni, hogy e téren minden megoldódott, hiszen hasonló ígéret már korábban is érkezett a kínaiak részéről, aztán a városba érkező újságírók mégis erősen korlátozott világhálóval találták szemben magukat. Múlt héten a pekingi médiaközpontban a riporterek elmondása szerint igen lassú volt az internet, több weboldal is elérhetetlennek bizonyult, és még a kínai hatóságok zaklatásának is ki voltak téve az ott dolgozók.
A panaszok végül úgy néz ki meghallgatásra találtak, a NOB-nak sikerült megegyezésre jutnia a rendezőkkel a tiltás feloldását illetően. A WebSitePulse nagy tűzfal tesztje alapján - mely az oldalak elérhetőségét hivatott vizsgálni - az olyan korábban tiltott lapok, mint az Amnesty International oldala, vagy a BBC kínai verziója jelenleg elérhetőek a fővárosból. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság ugyanakkor igyekezett hozzátenni, hogy bár ezek az oldalak valóban elérhetőek a Pekingben dolgozó zsurnaliszták számára, az ország többi részén továbbra is a korábban megszokott módon szűrik az internetet a hatóságok, s a felforgatónak ítélt lapok, mint például a különféle pornográfiával kapcsolatos oldalak, vagy az ország érdekeivel ütközők (például a Tibettel kapcsolatosak) továbbra is tiltva maradnak.
Akad azonban ellenpélda is, például Reporters Without Borders – vagyis a riporterek határok nélkül – weboldalát 2003 óta blokkolta a kínai kormány, most viszont nem csak Pekingben, hanem Shanghai körzetében is elérhetővé vált. A szervezet elmondása szerint, mindez nagyszerű, ugyanakkor elfogadhatatlannak tartják azt, hogy a kínai kormány hangulatától függően dönt, arról mely oldalakat cenzúrázza, s melyek maradnak elérhetőek. A 253 millió kínai internethasználó csak abban reménykedhet, hogy az Olimpia talán változást hozhat e téren, ám valljuk be, erre igencsak kicsi az esély.