A közösségi alkalmazások használatát javasolják
Ketyeg a levélbomba: az e-mail felfalja az időt
Amikor végre sikerült rávennünk mindenkit, akit ismerünk, hogy e-mailen tartsuk a kapcsolatot, kiderül, hogy ennek is lejárt az ideje. A cikkből most megmutatjuk, hogyan lehet élni elektronikus levelek nélkül.
2008.07.14 19:54ZONANa persze igazából nem lehet nélkülük élni, még nem. De az is biztos, hogy már létezik néhány módszer arra, hogyan lehet legalább kilencven százalékuktól megszabadulni – vagyis lényegében kulcsra zárni a postaládát, és jó messzire elhajítani a kulcsot. Jogos a kérdés, hogy miért is kellene tőle megszabadulni. Nem, nem a spam miatt. Bár a kéretlen reklámlevelek tömeges elterjedése elég ijesztő jelenség volt, és akkoriban is sokan vizionálták az e-mail halálát, ezek kiküszöbölésére számos módszer létezik.
A tudatos felhasználók egyre nagyobb számban használják a Gmail szolgáltatását, e-mail címük csak speciális formában szerepel a neten (tudatos[kukac]netezo[pont]hu), és nem neveznek be olyan nyereményjátékba, ahol összes barátunk e-mail címét kérik az ajándékért cserébe.
Együtt az e-mail ellen
A valódi gondot manapság az jelenti, hogy azoktól is feldolgozhatatlan mennyiségű levelet kapunk naponta, akiket ismerünk, és akikkel tényleg szeretnénk vagy szükséges tartani a kapcsolatot. Egy átlagos magyar felhasználó talán még megbirkózik valahogy a postaládájába érkező néhány tíz levéllel, de akit a munkája egész nap a számítógéphez köt, legtöbbször számolatlanul kapja a céges és a magánjellegű leveleket is. Ironikus, hogy az információ-túladagolás a legnagyobb gondot éppen azoknál az IT-cégeknél jelenti, amelyek az e-mailt és az egyéb internetes kommunikációs csatornákat kitalálták.
A hatékonyság csúcsának kikiáltott e-mail túlzásba vitt használata ugyanis éppen a hatékonyság csökkenéséhez vezet. Egy negyvenezer dolgozót érintő felmérés például arra jutott, hogy az e-mail fiókba naponta ötvenszer lépnek be az emberek, az azonnali üzenetküldő szoftvert hetvenhétszer használják, weboldalakat pedig átlagosan negyvenet böngésznek – munkán kívül. Egy másik felmérés szerint pedig az információigényes iparágakban dolgozók napjának 28 százalékát teszik ki a felesleges megszakítások, közéjük tartozik a kevésbé fontos és sürgős levelezés. Márpedig a csökkenő hatékonyságot a multik semmiképpen sem viselik el.
A Szilícium-völgy nagyvállalatai tehát közösen létrehoztak egy nonprofit szervezetet, amely megoldásokat dolgoz ki a túlzott információfogyasztás kezelésére, és cégeiken belül ki is próbálják az ötleteket a gyakorlatban. A Google-nél egy leleményes kolléga megalkotta a „Szünetet tartok” gombot a Gmail levelezőrendszerében (egyelőre még tesztelik), megnyomásával a függők 15 percig nem tudják frissíteni a levelek listáját, helyette egy szürke képernyőn a munkaidő hasznosabb eltöltéséhez kapnak tanácsokat.
Az Intelnél pedig két kezdeményezést is elindítottak: egyrészt a csendes pihenő elnevezésűt, amelyben a keddi napok első négy órájában a digitális és egyéb kommunikáció mellőzését javasolták alkalmazottaiknak. A másik pedig az e-mail mentes péntek, amikor éppen a személyes kontaktus felvételét szorgalmazzák a levelezés helyett. Mindkettő nem várt sikert aratott.
Tippek nem csak profiknak
Az elfajult e-mail helyzet nemcsak az amerikaiaknak okozhat gondot, és míg a céget nehéz lesz rávenni, hogy törölje a postafiókot, az egyén is sokat tehet a helyzet javításáért. Ha önnek is elege van a levelek megválaszolgatásából, törölgetéséből, vagy a nem törlésből (elolvasom/elintézem, amint lesz rá időm) adódó frusztrációból, Luis Suarez, az IBM munkatársa ad néhány tanácsot. Alapszabály: az e-mail mellőzése nem jelenti a kommunikáció mellőzését, mindössze hatékonyabb csatornákra tereli.
További részletek a Zónában!