A Róka új ruhát kap, az Almát kiteszik az Ablakba

Böngészőháború: a Róka, az Alma és a Felfedező

A Firefox lassan, de biztosan tapossa ki az utat az alternatív böngészőknek, valódi újításokat gerjesztve.

2008.06.11 14:40ZONA

Három év fejlesztés és kétszer három hónap tesztelés után júniusban végre megjelenik a Mozilla Firefox 3.0-s verziója, mely az ígéretek szerint nagyot fordít a böngészők univerzumán. A tűzrókáról szóló bármilyen hír ezelőtt öt évvel még nem váltott ki különösebb izgalmat a nagyközönségből, ma már azonban új szelek fújnak. A Firefox impozáns felhasználói számokkal büszkélkedhet: a Net Applications legfrissebb adatai szerint 170 millió netezőt (a piac 18 százalékát) érinthet a böngészővel kapcsolatos minden újdonság. 

Akit egész nap az internethez köt a munkája, pontosan tudja, mennyire körülményes és lassú a Microsoft termékével dolgozni: Magyarországon is az emberek körülbelül fele csak ezzel próbálkozik. Piacvezetés ide vagy oda, a rutinos felhasználó másra vágyik, és persze abba is belebotlik lépten-nyomon, hogy a kis kék e betűtől mégsem szabadulhat egykönnyen. 

A sublótban meg kell hagyni a helyét akkor is, ha a vitrinbe már a fényesre pucolt tüzes gömböcske került, ami a magyar nettársadalom negyven százalékára igaz. Mert persze a nagy Microsoftot sem kell félteni. A készen kapott megoldások mögé szívesen kukkantgató userek helyett a tömegekre hatás (a netezők körülbelül kétharmada még mindig az ő terméküket használja) rendkívül kifizetődő. 

Olyannyira, hogy a farvízen fejlesztők garmadáját tartják el, akik – kényelemből vagy jól felfogott üzleti érdekből – direkt úgy készítenek el weblapokat, hogy csak az Explorer alatt fusson normálisan. Eközben a Gates-birodalom felső vezetői székeiben nyugodtan hátra lehet dőlni, és verseny címén egy-két, az alternatív böngészőkben már évek óta bevált megoldást átemelni az Explorer legfrissebb verziójába.

Innovációra vár a piac

Eddig ez elég is volt, de persze nem szemléznénk a The New York Times cikkét, ha nem lenne már valami más is a levegőben. Az év végére ígért Internet Explorer 8-ban ugyanis olyan új megoldások is helyet kapnak majd, amelyeket korábban nem láthattunk a konkurenciánál. Az eddig a tartózkodásáról híres Apple is meglepő információkat szivárogtatott ki Safari nevű böngészőjéről, mégpedig hogy windowsos gépeken is terjeszteni kezdené. 

A 90-es években egyszer már holtpontra jutó böngészőháború a jelek szerint újabb szakaszához érkezett. „A mai böngészők nem sokban különböznek a tíz évvel ezelőttiektől – mondja Larry Cheng, a Fidelity Ventures egyik befektetője a The New York Timesnak. – Ez már önmagában is elég indok arra, hogy a böngészők ismét ölre menjenek egymással az elsőségért. Az első helyet pedig ezúttal nem a nyers erő (a monopólium), hanem az innováció biztosítja majd.” 

Ahogy a röghöz kötött PC-től egyre több feladatot (például a levélírást és a szövegszerkesztést) vesznek át a mobil életformát jobban kiszolgáló webalapú adattárolók, a böngésző úgy válik stratégiailag egyre fontosabbá, és üzletileg is egyre érdekesebbé. „Akár az az idő is eljöhet hamarosan, hogy a gépünkön semmi más alkalmazásra nem lesz szükségünk, csak egy böngészőre” – állítja Mitch Kapor, a Mozilla alapítvány igazgatótanácsában helyet foglaló egykori fejlesztő, akinek FoxMarks nevű induló vállalkozása a kedvenc weboldalak számítógépek közti szinkronizálásán dolgozik. 

A cikk folytatása a Zónában!

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.