Bajban a Deutsche Telekom

Hivatalos vizsgálat indult a Deutsche Telekom ellen

A bonni államügyészség hivatalos vizsgálatot indított az újságírók, illetve saját korábbi vezetői kémlelésével vádolt Deutsche Telekom ellen.

2008.05.30 12:00MTI

Pénteki értesülések szerint ugyanakkor Európa egyik legtekintélyesebb távközlési cégét már nem csupán azzal gyanúsítják, hogy az elmúlt években a "célzott személyek" telefonkapcsolatait ellenőrizte. 

A legújabb vádak arról szólnak, hogy a vállalat az érintett menedzserek és újságírók bankszámláiról is informálódott, továbbá rejtett kamerákkal mozgásukat is figyeltette. A német sajtóban immár "Telekomgate"-nek nevezett botrány legújabb fejleményei közé tartozik az az értesülés is, hogy a minden szempontból jogellenes "felderítésben" a gyanú szerint az egykori NDK hírhedt állambiztonsági minisztériuma, a Stasi korábbi munkatársai is közreműködtek. 

A szóban forgó munkatársak a történtek idején már annak a berlini biztonsági cégnek az alkalmazásában álltak, amely a Deutsche Telekom korábbi vezetőségének megbízásából a felderítést végezte. Egyikük a nyilvánosság előtt el is ismerte Stasi-múltját. A különleges megfigyelési botrány a múlt hét végén a Der Spiegel információja nyomán robbant ki. A hamburgi hetilap akkor még "csak" arról számolt be, hogy a cég 2005-ben és 2006-ban vezető beosztású menedzsereinek mindenekelőtt az újságírókkal folytatott telefonbeszélgetéseit rögzítette, s a kapcsolatokat kivizsgáltatva azt igyekezett ellenőrizni, hogy a vállalatra vonatkozó információk honnan szivárognak ki. 

Az elmúlt napokban ugyanakkor jelentősen bővült az állítólagos vádak köre, mint ahogy az a gyanú is felmerült, hogy a sajátos megfigyelési tevékenység már 2000-ben megkezdődött. A vádak középpontjában a Deutsche Telekom akkori elnöke, Kai-Uwe Ricke, továbbá a felügyelő bizottság korábbi vezetője, Klaus Zumwinkel áll. Az a Zumwinkel, aki egyidejűleg a német posta elnöke volt, a közelmúltban azonban a Németország történetének legnagyobb adócsalási botrányában őt ért vádak miatt lemondani kényszerült. 

Mind Ricke, mind Zumwinkel cáfolja ugyanakkor, hogy ők adtak volna utasítást a törvénytelen tevékenységre. Az ügy komolyságát jelzi, hogy Wolfgang Schauble belügyminiszter a jövő hét elejére magához rendelte mindkét korábbi vezetőt, hogy a történtekről, illetve - hivatalos közlés szerint - az adatvédelemről tárgyaljon velük. Egyelőre nem ismert, hogy a vállalat legnagyobb részvényesének számító szövetségi kormány minisztere a Deutsche Telekom jelenlegi elnökét, René Obermannt is "beidézte"-e. Obermann egyébként a botrány kirobbanása után maga kérte a bonni ügyészségi vizsgálatot, ugyanakkor immár őt is gyanúsítják azzal, hogy jóval korábban tudott a dolgokról, csak igyekezett eltussolni azokat.
 
Mindenesetre az államügyészség munkatársai csütörtök délután már razziát tartottak a vállalat bonni központjában és - a hírek szerint - Obermann irodájában is.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.