Digitális kincsek
Internetes hagyatékukat is végrendeletbe foglalják a britek
A britek manapság internetes jelszavaikat is belefoglalják végrendeletükbe, hogy online zenei, fotós, videós és egyéb digitális kincseik haláluk után örököseikre szállhassanak.
2011.10.17 13:48MTIA Londoni Egyetem Centre for Creative & Social Technology (CAST) kutatóközpontjának felmérése szerint a megkérdezett kétezer brit 11 százaléka állította, hogy végrendelkezett vagy szándékába áll végrendelkezni internetes hozzáféréseiről.
A CAST, amely Felhőnemzedék című jelentéséhez végezte a közvélemény-kutatást, a jelenséget "digitális örökösödésnek" nevezte el. Egyre fontosabb lesz ez a terület, hiszen egyre kevesebben tartják értékes zenei gyűjteményüket vagy számukra érzelmi értékkel bíró fényképeiket lemezeken, illetve albumokban - idézte a jelentés a Gardner Thorpe ügyvédi iroda jogtanácsosát.
A Felhőnemzedék szerzői, Chris Brauer és Jennifer Barth 15 esettanulmányt és a felmérést vették alapul munkájukhoz, amely azt vizsgálta, milyen következményekkel jár, hogy egyre többen bízzák személyes és kulturális emlékeiket az úgynevezett felhőre - egy olyan online szolgáltatásra, amellyel az otthoni gépek mentesülnek a digitális tárolástól. A felmérésben többek között azt kérdezték a felhőhasználóktól, mit tennének, ha felgyulladna a házuk. "Odamennék a számítógépemhez, emailen elküldeném magamnak az összes fotómat és más digitális kincsemet, aztán elhagynám a házat" - idézte a válaszokat Brauer, aki szerint ez egyértelműen utal a digitális hagyaték fogalmának megjelenésére.
A szerzők szerint egyre fontosabb kérdés lesz, hogy mi történjék az elhunytak digitális hagyatékával.
A Facebook például lehetővé teszi az elhunytak profiljának megszüntetését a közösségi hálón, ám nem adja ki a leszármazottaknak a néhai felhasználó jelszavát. A közvélemény-kutatásban szereplők 25 százaléka vélte úgy, hogy 2020-re felhagy a papírképek gyűjtögetésével, és 14,5 százalék jósolta, hogy már nem lesz egyetlen nyomtatott könyve sem.