"Fejleszteni kell a kiberhírszerzést"

Webre mennek a kémek, amint feltöltötték a frissítőprogramot

Fejleszteni kell a kiberhírszerzést az Egyesült Államoknak, hogy képes legyen előre jelezni és kivédeni a számítógépes rendszerek elleni támadásokat.

2011.09.12 09:56MTI

A 16 amerikai felderítő szolgálatot tömörítő Nemzetbiztonsági és Hírszerzési Szövetség (INSA) jelentése felhívta a figyelmet a kifinomult kibertámadások számának drámai emelkedésére, valamint az általuk okozott károk jelentőségének növekedésére.

A beszámoló szerint megnőtt az esélye annak, hogy egy-egy cég teljesen összeomlik egy támadás után. A tanulmány hozzátette, nem egyértelmű, hogy az üzleti világ felfogta-e ezt az eshetőséget. Egyre többen aggódnak amiatt, hogy az Egyesült Államok nem képes kivédeni egy nagyobb kibertámadást, bár internetes kalózok, illetve nemzetállamok naponta milliószor próbálnak betörni a kormányzat és kulcsfontosságú vállalatok adatbankjaiba. Az INSA hangsúlyozta, hogy mielőbb ki kellene alakítani egy átfogó stratégiát, mivel a jelenlegi elkülönült védekezés komoly kívánnivalókat hagy maga után, emellett további kutatásokra és a kormányzat, valamint a kulcscégek közötti hatékonyabb információ-megosztásra van szükség. A tanulmány szerint fejleszteni kell a kiberhírszerzést, hogy a tisztségviselők képesek legyenek felmérni és csökkenteni egy-egy támadás kockázatát. A jelentés legfőbb követelései egybeesnek a Pentagon és a nemzetbiztonsági minisztérium tisztségviselői által szorgalmazott változtatásokkal. A kiberbiztonsággal kapcsolatos törvényeket sürgetők azonban eddig falakba ütköztek a kongresszusban.

A tanulmány rámutatott annak veszélyeire, hogy az Egyesült Államok más országokkal tervezteti és tartatja karban számítógépes technológiájának nagy részét. Így az esetleges ellenfeleknek könnyű dolguk van, ha be akarnak férkőzni a rendszerbe.

"A jelenlegi helyzet legalább annyira veszélyes, mintha az Egyesült Államok a hidegháború alatt a Szovjetunióra bízta volna hidainak, elektromos hálózatainak, vagy egyéb infrastruktúrájának a megtervezését" - véli a Bush-kormányzat egykori nemzetbiztonsági tanácsadója, Frances Townsend vezette INSA.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.