Másodpercenként 100 villámcsapás
Miért éri egyre több villámcsapás a földet?
Mint annyi minden más, még szokatlan természeti jelenséget, ezt is saját magunk okoztuk, felelőtlen életmódunkkal.
2014.11.17 15:00Szilágyi Szabolcs - ma.hu
Másodpercenként átlagosan 100 villámcsapás éri a földet, ami összesen naponta 8 milliószor következik be bolygónk felszínén. Egy új tanulmány szerint ez a szám növekvőben van, akár drámai mértékben is megugorhat, "köszönhetően" a klímaváltozás hatásának. Minden 1 Celsius fokos átlaghőmérséklet-emelkedés 12 százalékkal emeli meg a villámcsapások számát, állítják a Berkeley Egyetem kutatói.
Eddig kevés figyelem jutott ennek az égi jelenségnek, mivel a globális felmelegedés kapcsán inkább a hurrikánokat és viharokat vizsgálták. Pedig a villámlás is komoly veszélyt jelent - nem csak, hogy életveszélyes sérüléseket okozhat, de hatására komoly (erdő)tüzek is kialakulhatnak. Jól mutatja tanácstalanságukat e téren, hogy az eddig zajlott vizsgálatok a villámcsapások számának változását igen széles spektrumban ölelték fel.
De miért nőhet a villámlás gyakorisága? A Berkeley kutatói szerint lényegében két tényezőre vezethető vissza a jelenség: megnő a csapadék és a levegőben levő energia mértéke. Villámokhoz ugyanis alapvetően két kulcstényezőre van szükség: a víz három halmazállapotára (gáz, folyékony, szilárd) és gyorsan kialakuló felhőkre a jéghez. Villámlást a felhőkön belüli töltéselkülönülés idéz elő, ennek maximalizálásához pedig a lehető legtöbb elpárolgó vízre és nehézjég-részecskére van szükség a légkörben.