Esőcsík
Ilyen szivárványt még nem látott!
Mindenki ismeri a szivárványt, sokan még dupla formájával is találkoztak. De olyat, mint amit Ausztráliában lőttek, szinte biztosan nem látott még!
2014.11.10 09:00Szilágyi Szabolcs - ma.hu
A szivárvány olyan optikai jelenség, melyet az eső- vagy páracseppek okoznak, mikor a fény prizmaszerűen megtörik rajtuk, és spektrumára bomlik. Az ív külső része vörös, míg a belső ibolya. Az ún. dupla szivárvány esetében egy másik, halványabb ív is látható, fordított színekkel. Előfordul, hogy a szivárvány ív formája is megváltozik, repülőgépből nézve körnek látszódik, vagy ún. tűzszivárványt is létrehozhat, amennyiben a fény jégkristályokon törik meg, megfelelő körülmények között. (forrás: Wikipedia)
De olyat igazán ritkán látni, mint amilyenre egy helyi ausztrál rádió hívta fel a kontinensnyi szigetország lakóinak figyelmét. A Wonthaggi felett látható égi jelenség ugyan nem ismeretlen a meteorológusok előtt, azonban még a szakemberek is igencsak ritkán találkoznak az "esőcsíkkal". De mikor alakul ki? Van válaszunk!
Abban az esetben, amikor a szuperhideg vízcseppek képtelenek megfagyni, szükségük van valamilyen okra ehhez, akkor általában jégkristályok formájában érkezik a folyamatokat beindító katalizátor. Például az adott régióban áthaladó repülők hozhatják magukkal ezeket a jégkristályokat. Amint megjelennek a közegben, a vízcseppek egy része villámgyorsan megfagy, majd elkezdenek növekedni és végül zuhanni. Ezzel lyukat hagynak maguk után, mely egyfajta láncreakciót beindítva elkezd terjeszkedni; a szomszédos cseppek is elkezdenek megfagyni, létrehozva a fenti képen is látható jelenséget, melyet gyakran szivárvány kísér.