A maga PINK-je sose fáj?
A PINK1 fehérje hiánya indítja el a szívelégtelenség folyamatát?
Kanadai kutatók nagy jelentőségű fölfedezése, hogy egy különleges fehérje hiánya okozhatja a szívizomsejtek anyagcseréjének romlását, ami szívelégtelenséghez vezet.
2011.06.05 10:17MTIHa az állatkísérletek eredményeit emberen végzett vizsgálatok is megerősítik, új gyógyszer kifejlesztésével ennek a súlyos kórképnek a kezelésére újszerű lehetőség nyílhat.
Amikor az utolsó évtizedben a kutatók olyan fehérjetermészetű anyagot találtak a szövetekben, amely védi a legkülönbözőbb sejteket a működési zavartól, azt angol nevének betűszavával PINK1 névre keresztelték. Fontosságát először az idegrendszerben figyelték meg.
A PINK1 az idegrendszer vizsgálata során a Parkinson kórban szenvedőknél került a reflektorfénybe. Torontóban Filio Billia és munkatársai viszont fölfedezték, hogy ez a fehérje létfontosságú az egészséges szívműködéshez is. A szívizom sejtjeit az oxidatív károsodástól védi a PINK1 és ezzel gátolja azt a folyamatot, melynek következménye a szívelégtelenség megjelenése. A munkacsoport eredményeit ismertető közlemény a Proceedings of the National Academy of Sciences legújabb számában jelent meg.
A szakemberek kimutatták, hogy ennek a fehérjének a mennyisége a végstádiumban lévő, keringési elégtelenségben szenvedő betegek szívizmában rendkívüli mértékben lecsökken. A kutatók eredményei igazolták, hogy a PINK1 hiányának következménye, hogy a szívizom sejtek kevesebb energiát tudnak termelni, ezért a szív teljesítménye kifejezetten romlik. Emiatt az izomsejtek egy része elpusztul, amit a megmaradó szívizomzat sejtjei túlmunkával igyekeznek pótolni.

A még életképes izomsejtek megvastagodnak, de ez csak átmenetileg jelent jobb teljesítményt, viszont további szövődményekhez vezet. A szívpumpa mind nehezebben képes kinyomni annyi vért, amennyivel az egész test valamennyi sejtjét elláthatja oxigénnel, tápanyagokkal. A kutatók egérszív sejtjein bizonyították, hogy azokban az állatokban, amelyekből genetikai beavatkozás következtében a PINK1 hiányzott, a szív kifejlődése nem történt meg megfelelően.
Ez a fehérje tehát nemcsak az idegrendszeri betegségekben, hanem a szív kialakulásában, működésében is fontos szerepet játszik.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06