Ásványianyag-forrásként is figyelemre méltók
Magukban nem várhatunk csodát a gyógynövényektől?
A fogyókúrát elősegítő gyógyteákban és készítményekben levő vizelethajtó növényi részeknek elsősorban a káros anyagcseretermékek eltávolításában van szerepük.
2011.05.29 12:00napidoktor.huA gyógyteák ásványianyag-forrásként is figyelmet érdemelnek, ilyen például az aranyvessző, a csalánlevél, a zsurlólevél, a lestyángyökér, a gyermekláncfűgyökér vagy a kukorica bibeszála.
Mellettük fontosak a máj működésére is kedvezőn ható, az epetermelést- és kiválasztást fokozó növényi részek, például a máriatövismag, az articsókalevél, gyermekláncfűgyökér vagy a fekete retek.
A székletrendező, hashajtó vagy méregtelenítő gyógyteaalkotók a kökényvirág, bodzavirág, kutyabengekéreg, szennalevél, valamint az emésztést segítő enzimek (papain, bromelain) és növényi részek, így a köménymag, édesköménymag és ánizsmag.

Hasonló hatással bír az angyalgyökér: görcsoldó, emésztést serkentő, étvágyjavító, minden része felhasználható. Az apróbojtorján az emésztőrendszeri, felső légúti megbetegedésekre, húgyhólyagproblémákra alkalmazható gyógyír.
Gyulladásgátló, immunerősítő, antibiotikus hatása van. A komló nyugtató, szorongásoldó, görcsoldó, étvágyjavító hatású, a sör alapanyaga.
A felsorolt néhány példa azt mutatja, hogy a gyógynövényeknek és hatóanyagaiknak, illetve a belőlük előállított készítményeknek szerepük lehet az elhízás megelőzésében, az elhízás és a miatta kialakuló betegségek kiegészítő kezelésében, de egymagukban nem várhatunk tőlük csodákat.