A piros zöldség véd a szívbetegségek ellen
Bajban van, aki nem szereti a paradicsomot
A rendszeres paradicsomfogyasztás helyettesítheti a magas vérnyomás- és koleszterinszint ellen szedett gyógyszereket, így segíthet megelőzni a szív- és érrendszeri megbetegedéseket.
2011.05.22 15:00medipress.huMindez az Adelaide Egyetem kutatásaiból derült ki. A Maturitas című szaklapban Dr. Karin Ried által publikált klinikai kutatási anyag szerint a likopin nevű világos vörös pigment, amely a paradicsom, a görögdinnye, a guava, a papaya, rózsaszín grépfrút és a csipkebogyó színét adja, rendkívül gazdag antioxidánsokban, amelyek elengedhetetlenül fontosak a jó egészség megőrzéséhez.
Dr. Ried és kollegája Dr. Peter Fakler az elsők között vannak, akik a likopin koleszterinszintre és vérnyomásra gyakorolt hatását összegezték. A kutatók összesen 14, az utóbbi 55 évben készült kutatási anyagot elemeztek.

"Az adatok szerint napi 25 milligrammnál több likopin fogyasztása akár 10 százalékkal is csökkentheti az LDL-koleszterin szintet" - nyilatkozta Dr. Ried.
A paradicsom különösen gazdag likopinban; fél liter paradicsomlé, vagy 50 gramm sűrítmény napi elfogyasztásával máris sokat tehetünk szívünk egészségéért.
"A likopin hatása hasonló a kissé magasabb koleszterinszinttel élők alacsony dózisú gyógyszereinek hatásával, azonban a természetes antioxidáns biztosan nem okoz izomfájdalmat, gyengeséget és idegi sérüléseket."
Dr. Ried szerint a legtöbb likopint a már feldolgozott vagy főzött paradicsomból tudjuk kinyerni, vagy zselatin kapszula formájában meg is vásárolhatjuk.
"A bőséges likopin fogyasztás bizonyíthatóan csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek (érelmeszesedés, szívroham, agyvérzés) kialakulásának esélyeit. Az ajánlott adag napi 25-44 milligramm, ennél több likopin beviteléről eddig még nem készültek kutatások, de hamarosan ezt is meg fogjuk vizsgálni."
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06